Dane o produkcji i cenach znoszą się wzajemnie-RPP

opublikowano: 18-04-2002, 16:35

WARSZAWA (Reuters) - Opublikowane w czwartek dane na temat produkcji przemysłowej i cen produkcji za marzec są neutralne z punktu widzenia polityki monetarnej, wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Dariusz Rosatiego.

W marcu ceny produkcji sprzedanej przemysłu liczone miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,3 procent, zaś liczone rok do roku wzrosły o 0,4 procent, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja przemysłowa liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 10,8 procent i była o 3,2 procent niższa niż w marcu 2001 roku.

"Dane dotyczące produkcji przemysłowej są trochę gorsze niż oczekiwano, ale trzeba pamiętać, że marzec ma jeden dzień roboczy mniej niż w ubiegłym roku. Gdy to się uwzględni właściwie można mówić o pewnej stagnacji lub ewentualnie bardzo niewielkim wzroście" - powiedział Reuterowi Rosati.

W jego ocenie sytuacja jest podobna jak w lutym. Nie ma dalszego pogorszenia, ale też nie ma wyraźnej poprawy.

"Produkcja wypadła nieco gorzej niż oczekiwano, inflacja wypadła też nieco gorzej niż oczekiwano, więc obie (nowe) informacje się troszke znoszą" - powiedział Rosati pytany o wpływ danych na politykę monetarną.

"Co do cen produkcji przemysłowej to wzrost jest bardzo wyraźny i wyższy niż oczekiwano, głównie z powodu, jak sądzimy, wzrostu cen ropy. Trzeba czekać na kolejne dane miesięczne, żeby zobaczyć czy jest to jakaś trwała tendencja, czy efekt cen ropy" - stwierdził.

"Jeśli chodzi o pierwszy kwartał nie zmieniam swej prognozy wzrost PKB w granicach 0,5 procent, a jeśli chodzi o drugi kwartał, cały czas oczekuję, że będzie to 1,0-1,2 procent" - stwierdził.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o produkcji i cenach znoszą się wzajemnie-RPP