Czytasz dzięki

Dane o produkcji mogą zaszkodzić indeksom GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 19-08-2005, 09:31

Niewielkimi zmianami rozpoczęły się sesje na giełdach w Europie Zachodniej oraz Węgier. Jak na razie nie widać też specjalnych powodów, dla których miałoby dojść do dużej zmiany wartości wskaźników GPW w pierwszych minutach ostatniej sesji tygodnia.

Niewielkimi zmianami rozpoczęły się sesje na giełdach w Europie Zachodniej oraz Węgier. Jak na razie nie widać też specjalnych powodów, dla których miałoby dojść do dużej zmiany wartości wskaźników GPW w pierwszych minutach ostatniej sesji tygodnia.

Indeks bratniej giełdy budapeszteńskiej wystartował na niewielkim minusie, tymczasem rynki Eurolandu otworzyły się na równie małych plusach. Kontrakty terminowe na WIG20 opowiedziały się po stronie rynków zachodnich rozpoczynając piątkowe notowania minimalnym wzrostem.

Nie musi to jednak oznaczać, że rynek kasowy także udanie rozpocznie dzień. Wczoraj na przykład futures na WIG20 z początku zyskiwały, tymczasem już w kilka minut po otwarciu notowań na rynku akcji indeks największych spółek notował bolesny spadek. Dziś tak być oczywiście nie musi, ale i nie można wykluczyć realizacji podobnego scenariusza.

Po dwóch dniach niemałych spadków, inwestorzy mogą się zdecydować na zatrzymanie korekty. Czy tak się jednak stanie, w dużej mierze zależeć będzie od zachowania innych rynków. Gorzej jeśli inwestorzy zwłaszcza ci zagraniczni większą uwagę przyłożą do wczorajszych danych o produkcji, które okazały się sporo gorsze od oczekiwań.

Możliwość pokonania tegorocznych szczytów oddala się coraz bardziej. Biciu rekordów nie sprzyja kończący się sezon publikacji wyników za II kwartał oraz zbliżający się termin wyborów parlamentarnych. Więcej argumentów zdaje się przemawiać za kontynuacją korekty w następnych dniach.

Pewną pociechą dla byków może być niewielka aktywność towarzysząca ostatnim dwóm dniom spadków. To nie dodaje wiarygodności ruchowi w dół. Więcej wniosków na przyszłość będzie można wyciągnąć dopiero gdy inwestorzy z większą werwą przystąpią do działania. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane