Dane o produkcji przemysłowej i PPI nie wpłyną na decyzję RPP - analiza

Internet Securities
opublikowano: 17-03-2006, 15:27

Piątkowe dane o cenach producentów i produkcji przemysłowej prawdopodobnie nie wpłyną na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i na najbliższym posiedzeniu rada nie obniży stóp procentowych, oceniają analitycy.

Piątkowe dane o cenach producentów i produkcji przemysłowej prawdopodobnie nie wpłyną na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i na najbliższym posiedzeniu rada nie obniży stóp procentowych, oceniają analitycy.

„Spodziewamy się, że marcowe posiedzenie nie przyniesie obniżki stóp procentowych, a rada będzie patrzeć na ewentualne umocnienie się złotego” – oceniają ekonomiści Banku BPH.

Podobnego zdania jest ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.

„Co prawda dla RPP istotny jest przyszły rok, ale oceniam, że na najbliższym posiedzeniu rada nie będzie chętna do obniżek stóp procentowych. Istotny będzie natomiast kwiecień, bo wtedy poznamy najnowszy raport o inflacji” – powiedział Bielski.

„Dane wskaźnika PPI pokazują, że nie widać specjalnej presji na wzrost cen, a to z kolei daje niezłe perspektywy inflacyjne na najbliższe miesiące” – dodał.

Ekonomiści są zgodni co do tego, że dzisiejsze dane pokazują przyspieszenie tempa gospodarki.

„Można liczyć na to, że pierwszy kwartał 2006 roku będzie nawet lepszy niż czwarty kwartał 2005 roku, który również był niezły” – powiedział Bielski.

„Sądzę, że w najbliższym czasie będziemy mieć do czynienia z okresem szybkiego rozwoju, ale wzrost gospodarczy wspierany będzie również przez popyt krajowy” – dodał.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątkowym komunikacie, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w lutym 2006 roku spadły o 0,1% w porównaniu do stycznia i wzrosły o 0,7% w ujęciu rocznym wobec średniej oczekiwań wynoszącej 1,0%.

Natomiast produkcja przemysłowa nie zmieniła się w lutym w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 10,1% w porównaniu do lutego 2005 roku wobec oczekiwanych 9,5%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane