Dane o produkcji przemysłowej wskazują, że PKB w II kw. przekroczy 5% - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 20-06-2006, 15:24

Produkcja przemysłowa w maju, a szczególnie dynamiczny wzrost w przetwórstwie i budownictwie, wskazuje, że w II kw. 2006 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) może przekroczyć 5%, oceniają ekonomiści.

Produkcja przemysłowa w maju, a szczególnie dynamiczny wzrost w przetwórstwie i budownictwie, wskazuje, że w II kw. 2006 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) może przekroczyć 5%, oceniają ekonomiści.

„Szczególnie cieszy to, że dynamiczny wzrost dotyczy najważniejszych kategorii przemysłu, czyli przetwórstwa i budownictwa. To one decydują o trwałości wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Wszystko wskazuje na to, że PKB w drugim kwartale ponownie przekroczy 5%” – ocenia Damian Rosiński, analityk Capital Management Poland.

Ekonomiści Banku BPH oceniają, że wzrost gospodarczy w tym okresie może wynieść nawet 5,1% wobec 5,2% odnotowanych w pierwszym kwartale br.

„Bardzo dobre wyniki produkcji przemysłowej skłaniają nas, żeby podnieść prognozy PKB na II kwartał do 5,1%, natomiast kwietniowe spowolnienie było tylko chwilowe” – napisali ekonomiści BPH w komentarzu do danych.

Jednocześnie analitycy są zgodni, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu wskazują, iż póki co nie ma zagrożenia dla stabilności cen konsumpcyjnych.

„Rada Polityki Pieniężnej może spokojnie czekać z podwyżkami stóp do przyszłego roku” – ocenia Rosiński z Capital Management.

Podobnego zdania jest Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK.

„Nie ma wyraźnego sygnału, by cel inflacyjny został zagrożony” – powiedział Bielski.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 7,3% w stosunku do kwietnia br., i o 19,1% w porównaniu do maja 2005. Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w maju 2006 roku wzrosły o 0,4% w porównaniu do kwietnia br. i o 2,3% w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o produkcji przemysłowej wskazują, że PKB w II kw. przekroczy 5% - analitycy