Dane o produkcji przemysłowej za IV sugerują niski wzrost PKB w II kw.

Internet Securities
20-05-2005, 17:15

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu – o 1,0% r/r – choć mniejszy od oczekiwanego, może oznaczać równie niski wzrost gospodarczy w II kw. br. co w pierwszych trzech miesiącach, uważają analitycy. Zgodne z oczekiwaniami spowolnienie wzrostu cen producentów do 0,8% r/r sugeruje możliwość deflacji tego wskaźnika już w maju.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu – o 1,0% r/r – choć mniejszy od oczekiwanego, może oznaczać równie niski wzrost gospodarczy w II kw. br. co w pierwszych trzech miesiącach, uważają analitycy. Zgodne z oczekiwaniami spowolnienie wzrostu cen producentów do 0,8% r/r sugeruje możliwość deflacji tego wskaźnika już w maju.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali spadku produkcji w kwietniu średnio o 4,6% r/r, co przypisywali efektowi bazy, związanemu z ubiegłorocznymi przygotowaniami polskich przedsiębiorstw i konsumentów do wejścia do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.

„Szczęśliwie spadek produkcji był ciut mniejszy, niż można go przypisać efektom bazowym” – napisał w komentarzu Stanisław Kluza, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

Według niego, słaba dynamika produkcji sprzedanej przemysłu prawdopodobna jest również w maju.

„Stawia to pod znakiem zapytania wzrost gospodarczy w II kw. 2005r. Wręcz, może on okazać się on równie słaby jak w I kw. 2005r.” – napisał ekonomista.

Z ankiety ISB wynika, że wzrost gospodarczy zwolnił w pierwszym kwartale 2005 roku do 2,9% r/r z 3,9% r/r w czwartym kwartale 2004 roku. Spowolnienie jest głównie wynikiem efektu wysokiej bazy.

Kluza zwraca uwagę na to, że względnie dobrą koniunkturę w znacznie większej części zawdzięczamy eksportowi, niż to wcześniej było spodziewane.

„Oznacza to, że wkład popytu krajowego jest istotnie słabszy wobec wcześniejszych prognoz. Produkcja sprzedana przemysłu stawia również pod znakiem zapytania wyniki przedsiębiorstw w II kw. W rezultacie, okres miesięcy letnich może nie być zbyt korzystnym czasem dla uczestników rynku kapitałowego” – stwierdza analityk.

Komentując dane o cenach producentów (PPI), główny ekonomista BGŻ uznał spadek wzrostu tego wskaźnika za głęboki m.in. ze względu na zachowanie się cen paliw w ostatnim miesiącu.

„Obecnie realizowana ścieżka PPI pozwala z dużym prawdopodobieństwem prognozować pojawienie się deflacji dla cen producentów już w maju. Scenariusz deflacyjny stwarza realne zagrożenie zarówno dla inwestycji jak i popytu na produkcję sprzedaną przemysłu w kolejnych miesiącach” – konkluduje Kluza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o produkcji przemysłowej za IV sugerują niski wzrost PKB w II kw.