Dane o wzroście wynagrodzeń potwierdzeniem na umacnianie popytu wewn. - opinia

Internet Securities
opublikowano: 19-06-2006, 17:03

Poniedziałkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w firmach są potwierdzeniem na to, że w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się dalszego umacniania popytu wewnętrznego, oceniają ekonomiści.

Poniedziałkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w firmach są potwierdzeniem na to, że w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się dalszego umacniania popytu wewnętrznego, oceniają ekonomiści.

„Jest to dobra wiadomość dla wzrostu gospodarczego [dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu – przyp. ISB]. Osiągnięcie pięcioprocentowej dynamiki PKB w całym 2006 r. staje się coraz bardziej realne. Jednocześnie, tempo wzrostu płac nie jest na tyle znaczące, aby zagrozić stabilności inflacji” – ocenia Damian Rosiński, analityk Capital Management Poland.

Jego zdaniem, w takich okolicznościach nie ma potrzeby zacieśniania polityki pieniężnej.

„Stopy procentowe powinny pozostać na dotychczasowym poziomie co najmniej do końca roku”

Natomiast ekonomiści banku BPH podkreślają, że zarówno dzisiejsze dane GUS, jak i dzisiejsza podwyżka stóp procentowych na Węgrzech o 25 pb. będą miały negatywny wpływ na rynek długu oraz polską walutę.

Węgierski bank centralny podwyższył dzisiaj stopy procentowe o 25 pb. do 6,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

W poniedziałek GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło w maju o 0,8% w stosunku do kwietnia, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 5,2% i wyniosło 2549,70 zł. Natomiast przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w maju 2006 roku wzrosło o 0,3% w stosunku do kwietnia, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 3,1%.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane