Dane wskazują na kontynuację ożywienia w Chinach, ale spada jego dynamika

opublikowano: 16-06-2021, 09:45

Chińska gospodarka pokazała swoją siłę wychodząc w spektakularnym stylu z załamania wywołanego wybuchem pandemii koronawirusa. Po rekordowym wzroście w pierwszym kwartale, ożywienie było kontynuowane w maju. Problemem jest jednak niski poziom wydatków konsumenckich.

fot. Paul Yeung/Bloomberg

W ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 8,8 proc. w ujęciu rocznym spowalniając nieco tempo z kwietniowych 9,8 proc. Wynik okazał się przy tym nieco niższy od mediany prognoz wynoszącej 8,9-9,2 proc.

Niższą dynamikę wzrostu odnotowano również w przypadku sprzedaży detalicznej. Zwiększyła się ona o 12,4 proc. r/r podczas gdy prognoza mówiła o wartości rzędu 14,0 proc. po zwyżce o 17,7 proc. w kwietniu.

Także pozostałe dane potwierdzają kontynuację ożywienia, choć zauważalne są pewne oznaki wytłumienia. Inwestycje w środki trwałe wzrosły o 15,4 proc. w pierwszych pięciu miesiącach roku w stosunku do tego samego okresu w 2020 r. Stopa bezrobocia spadła do 5 proc. w maju z 5,1 proc. w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści podkreślają, że głównym motorem wzrostu drugiej na świecie po amerykańskiej gospodarce jest produkcja przemysłowa. Branże wydobywcze, takie jak górnictwo i producenci surowców, czerpią korzyści z wysokich cen towarów, podczas gdy eksporterzy wciąż odnotowują silny popyt zagraniczny.

Oczekuje się, że w kolejnych okresach dynamika wzrostu PKB Chin będzie stopniowo wyhamowywała. W bieżącym kwartale ma ona wynieść 8 proc., w trzecim 6,2 proc. zaś w zamykającym rok już tylko 5 proc. W całym 2021 r. ma to być 8,5 proc. choć oznaczać to będzie zdecydowane przekroczenie celu Pekinu, jakim jest rozwój o co najmniej 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane