Dane wsparły funta

Marcin R. Kiepas, Admiral Markets
opublikowano: 17-04-2014, 00:00

PARA WALUTOWA TYGODNIA

W środę kurs EUR/GBP kontynuował przecenę z dwóch poprzednich dni, spadając do 0,8220. To poziom nienotowany od ponad miesiąca. Spadki były odpowiedzią na bardzo dobre, świadczące o systematycznej poprawie sytuacji, dane z brytyjskiego rynku pracy.

W lutym stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła w Wielkiej Brytanii do 6,9 z 7,1 proc. miesiąc wcześniej. To najniższy poziom bezrobocia od 5 lat. W marcu natomiast liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła na Wyspach o 30,4 tys., po tym jak w lutym spadek ten wyniósł po korekcie 37 tys. Sytuacja w brytyjskiej gospodarce systematycznie się poprawia, co przybliża nas do pierwszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Anglii (najprawdopodobniej I kwartał 2015) i przy okazji będzie wspierać notowania funta.

Spadek EUR/GBP do najniższego poziomu od ponad miesiąca w sposób bezpośredni otwiera drogę do wsparć, jakie na 0,8166 i 0,8155 tworzą odpowiednio minima ze stycznia i lutego tego roku. Ich pokonanie nie jest jednak już przesądzone. Nie jest też wykluczone. Niewątpliwie stałoby się tak, gdyby EBC zdecydował się uruchomić program QE. Wówczas EUR/GBP mógłby spaść do 0,80.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, Admiral Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy