Dane wspierają złotego

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 19-09-2017, 15:52

Dobre dane makro z Polski wspierają złotówkę, która umacnia się dziś do wszystkich głównych walut.

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN dziś w nocy przetestowały pozytywnie istotny poziom oporu w postaci 38,2% zniesienia sekwencji spadkowej zapoczątkowanej w grudniu ubiegłego roku (4,2950). Od tamtej pory przewagę utrzymuje strona podażowa. Odbicie na tej parze oglądaliśmy od początku tego miesiąca. Wspomniane 38,2% zniesienie i średnioterminowa linii trendu wzrostowego z genezą w grudniu 2015 roku tworzą ważną strefę oporów. Jej sforsowanie otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów do okolic 4,37 (patrz wykres). Potwierdzeniem zakończenia tej korekty i kontynuacji spadków w średnim terminie będzie zejście notowań poniżej tegorocznych minimów na poziomie 4,1516.

 USD/PLN

Wygenerowane 8 września odbicie na parze USD/PLN wyhamowało w miniony czwartek. W końcówce zeszłego tygodniaoglądaliśmy cofnięcie i dzisiaj oglądamy próbę kontynuacji tego cofnięcia. Sytuacja techniczna w średnim terminie pozostaje niezmieniona. Od grudnia ubiegłego roku para ta porusza się w obrębie wąskiego kanału spadkowego (patrz wykres). Górne ograniczenie kanału spadkowego przebiega obecnie na poziomie 3,6640 i tam upatrywałabym kolejnego istotnego oporu na tej parze.

 Z kolei kluczowa strefa wsparć rozciąga się od poziomu 61,8% zniesienia sekwencji wzrostowej z 2014 roku do minimów z 2015 roku – 3,4860 – 3,53 (patrz wykres). Trwałe pokonanie tej strefy otworzyłoby drogę do dalszej przeceny dolara do złotówki do poziomu kilkuletnich minimów (okolice 3,00).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy