Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości pogorszyły nastroje

DM TMS
19-05-2009, 16:57

Zgodnie z oczekiwaniami podczas dzisiejszej sesji na rynku walutowym obserwowaliśmy dużą zmienność, ze względu na szereg publikacji istotnych danych makroekonomicznych. W pierwszej połowie sesji eurodolar kontynuował trend wzrostowy na fali pozytywnego nastroju panującego na  światowych rynkach finansowych.

Dodatkowo euro umocniło się w stosunku do dolara po publikacji wyższego od oczekiwań wzrostu indeksu nastrojów niemieckiego instytutu ZEW, który w maju wyniósł 31 punktów, podczas gdy rynek spodziewał się wyniku gorszego o 11 punktów. Kurs EUR/USD osiągnął dzienne maksimum na poziomie 1,3660 na 30 minut przed publikacją danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. W kwietniu liczba nowych inwestycji budowlanych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 458 tysięcy, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 520 tysięcy, natomiast liczba zezwoleń na budowę domów była niższa od oczekiwań o 36 tysięcy i wyniosła 494 tysiące. W reakcji na słabe dane eurodolar zniżkował o 50 pipsów.

Na polskim rynku walutowym w pierwszej połowie dzisiejszej sesji nasza waluta zyskiwała na wartości na fali optymizmu panującego na światowych giełdach. Dodatkowo aprecjację złotego wsparł wzrost niemieckiego indeksu ZEW. Kurs EUR/PLN osiągnął dzienne minimum na poziomie 4,3600. O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane z polskiego rynku pracy, na które jednak złoty nie zareagował. W ubiegłym miesiącu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,8% w ujęciu rocznym, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 4,4%. Dzisiejsze dane sugerują, że pomimo światowej recesji ciągle istnieje ryzyko wzrostu presji inflacyjnej (inflacja w kwietniu wyniosła 4,0% r/r), co z pewnością zniechęci członków Rady Polityki Pieniężnej do dalszej obniżki kosztu pieniądza.

Sytuacja na rynku walutowym zmieniła się po publikacji zaskakująco słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Po ich publikacji indeksy na warszawskiej giełdzie zniżkowały poniżej poziomu z dzisiejszego otwarcia, natomiast kurs EUR/PLN wzrósł w okolice 4,4000.

Piotr Sałata
Mikołaj Kusiakowski
DM TMS Brokres S.A.

Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości pogorszyły nastrojeDane z amerykańskiego rynku nieruchomości pogorszyły nastroje

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości pogorszyły nastroje