Dane z Chin będą bardzo ważne

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Szczyt UE pozostawił sporo wątpliwości w głowach inwestorów i nie dziwi fakt, że takie kwestie jak niemiecki hamulec długu czy pożyczki dla MFW przyciągają uwagę zarówno mediów, jak i rynków. Bieżący tydzień to także spora dawka danych z USA z flagowym raportem o sprzedaży detalicznej oraz posiedzenie Fedu. Tymczasem najważniejszy sygnał może nadejść z Chin.

Amerykańska gospodarka nieco przyspiesza. Jest to o tyle zaskakujące, że można było spodziewać się pewnego negatywnego wpływu wakacyjnego tąpnięcia na rynku akcji na realną gospodarkę. Oczywiście napięcia w amerykańskim sektorze bankowym są dużo mniejsze niż w europejskim, jednak próby ożywienia w USA i tak stanowią miłą niespodziankę. Dane o sprzedaży i produkcji nie powinny tego obrazu zmienić. Najciekawsze będą czwartkowe raporty o aktywności na wschodnim wybrzeżu, gdyż będą to już miary pokazujące aktywność w grudniu, zatem zobaczymy, czy amerykańska gospodarka nadal nabiera tempa (z czym może być problem, mając na uwadze ostatni wzrost cen ropy WTI).

Z drugiej strony wiadomo, że sytuacja w Europie Zachodniej jest nieciekawa. Publikowane w czwartek indeksy PMI zapewne to potwierdzą, pozostanie tylko pytanie o skalę spowolnienia. W tych okolicznościach kluczowa może się okazać koniunktura w Azji, szczególnie w Chinach. USA pozostały do tej pory względnie odporne na dekoniunkturę w Europie, ale nie oprą się spowolnieniu również w Azji. Spowolnienie w Chinach byłoby także fatalną wiadomością dla indeksów we Frankfurcie i w Warszawie (ucierpieliby zarówno niemieccy eksporterzy, jak i popyt na surowce).

Do tej pory rynki zakładały, że wzrost chińskiej gospodarki w tempie 8-9 proc. jest jedną z niewielu rzeczy, której można być pewnym. Tymczasem w listopadzie chiński indeks PMI cofnął się do 47,7 pkt, sugerując, że spowolnienie tempa wzrostu może być głębsze. Grudniowe dane pokażą, czy był to wypadek przy pracy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

Polecane