Dane z Chin będą bardzo ważne

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Szczyt UE pozostawił sporo wątpliwości w głowach inwestorów i nie dziwi fakt, że takie kwestie jak niemiecki hamulec długu czy pożyczki dla MFW przyciągają uwagę zarówno mediów, jak i rynków. Bieżący tydzień to także spora dawka danych z USA z flagowym raportem o sprzedaży detalicznej oraz posiedzenie Fedu. Tymczasem najważniejszy sygnał może nadejść z Chin.

Amerykańska gospodarka nieco przyspiesza. Jest to o tyle zaskakujące, że można było spodziewać się pewnego negatywnego wpływu wakacyjnego tąpnięcia na rynku akcji na realną gospodarkę. Oczywiście napięcia w amerykańskim sektorze bankowym są dużo mniejsze niż w europejskim, jednak próby ożywienia w USA i tak stanowią miłą niespodziankę. Dane o sprzedaży i produkcji nie powinny tego obrazu zmienić. Najciekawsze będą czwartkowe raporty o aktywności na wschodnim wybrzeżu, gdyż będą to już miary pokazujące aktywność w grudniu, zatem zobaczymy, czy amerykańska gospodarka nadal nabiera tempa (z czym może być problem, mając na uwadze ostatni wzrost cen ropy WTI).

Z drugiej strony wiadomo, że sytuacja w Europie Zachodniej jest nieciekawa. Publikowane w czwartek indeksy PMI zapewne to potwierdzą, pozostanie tylko pytanie o skalę spowolnienia. W tych okolicznościach kluczowa może się okazać koniunktura w Azji, szczególnie w Chinach. USA pozostały do tej pory względnie odporne na dekoniunkturę w Europie, ale nie oprą się spowolnieniu również w Azji. Spowolnienie w Chinach byłoby także fatalną wiadomością dla indeksów we Frankfurcie i w Warszawie (ucierpieliby zarówno niemieccy eksporterzy, jak i popyt na surowce).

Do tej pory rynki zakładały, że wzrost chińskiej gospodarki w tempie 8-9 proc. jest jedną z niewielu rzeczy, której można być pewnym. Tymczasem w listopadzie chiński indeks PMI cofnął się do 47,7 pkt, sugerując, że spowolnienie tempa wzrostu może być głębsze. Grudniowe dane pokażą, czy był to wypadek przy pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy