Dane z rynku pracy wspierają dolara

Robert Pietrzak, HFT Brokers
opublikowano: 02-03-2016, 22:00

Opublikowane w środę dane ze Stanów Zjednoczonych potwierdziły poprawiającą się kondycję tamtejszego rynku pracy.

Sytuacja na nim wraz z inflacją to kluczowe zmienne dla decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Według raportu ADP, miejsc pracy w sektorze prywatnym przybyło 214 tys., a więc 24 tys. więcej, niż oczekiwali ekonomiści. Indeks dolara amerykańskiego wzrósł po danych i wczoraj znalazł się na poziomie 98,5 — najwyższym od miesiąca.

To jednak nie koniec emocji związanych z amerykańskim rynkiem pracy. Już jutro poznamy kolejną porcję informacji, wśród których znajdzie się zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopa bezrobocia, a także przeciętna dynamika wzrostu wynagrodzeń. W kontekście zbliżającej się decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych, którą poznamy 16 marca, jutrzejsze dane mogą być jednymi z najważniejszych dla dalszych losów polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.

Rynek cały czas nie zgadza się z projekcjami makroekonomicznymi Fedu, według których w tym roku będziemy świadkami czterech podwyżek. W połowie tego tygodnia notowania kontraktów FED Funds Futures wskazywały na prawdopodobieństwo maksymalnie jednej podwyżki w tym roku, tym samym tworząc ogromną rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami rynku a projekcjami FOMC. Marcowa decyzja może być zatem kluczowa w kontekście wycofywania się Rezerwy Federalnej z wcześniejszych jastrzębich założeń. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Pietrzak, HFT Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy