Dane z USA mogą negatywnie zaskoczyć inwestorów

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

Publikowane w ostatnich tygodniach dane z amerykańskiej gospodarki sugerują, iż ożywienie napotyka tam na wyraźne przeszkody. Na razie jednak reakcja inwestorów na te sygnały była umiarkowana — ceny akcji są nadal blisko tegorocznych szczytów, a ropa pozostaje droga. Rozpoczynający się dla rynków w USA i Wielkiej Brytanii tydzień ma szansę to zmienić.

W najbliższych dniach poznamy szereg kluczowych danych z USA: miesięczne raporty z rynku pracy, najważniejsze indeksy aktywności oraz indeks nastrojów konsumenckich. Pomimo sygnałów ostrzegawczych, konsensus rynkowy zakłada dość optymistycznie jedynie niewielkie pogorszenie w stosunku do danych sprzed miesiąca.

Zakładany jest jedynie niewielki spadek indeksu aktywności ISM dla przemysłu i wręcz odbicie indeksu ISM dla usług. Tym samym, mówiąc w pewnym uproszczeniu, rynek zakłada, iż w relacji do danych za marzec, spadek krajowych indeksów ISM będzie trzykrotnie mniejszy niż spadek regionalnych indeksów Fed z Filadelfii, Nowego Jorku i Richmond.

Podobnie optymistyczne są oczekiwania w stosunku miesięcznych raportów z rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o niemal 200 tys. zarówno dla raportu rządowego (około 50 tys. mniej niż w kwietniu) jak i ADP (niemal tyle samo). Tymczasem z tygodniowych danych o nowych bezrobotnych wynika, iż wzrost zatrudnienia powinien być mniejszy o ponad 100 tys. Rynek liczy co prawda na pozytywny wpływ akcji zatrudniania w sieci Mcdonald’s, jednak skala jej wpływu na rządowe dane nie jest pewna.

Podsumowując, publikowane w tym tygodniu dane z USA mogą negatywnie zaskoczyć, pogłębiając korektę na rynkach akcji. Inna sprawa, że inwestorzy słabszym danym od razu przypisują prawdopodobieństwo reakcji Fed (spekuluje się nawet o trzeciej rundzie luzowania ilościowego), co zmniejsza wpływ negatywnych niespodzianek na ceny akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy