Dane z USA mogą zmienić układ sił na rynku

XTB
opublikowano: 05-12-2007, 15:10

W listopadzie przybyło 189 tys. nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym, wobec 119 tys. (po korekcie) miesiąc wcześniej. Dane opublikowane przez ADP Employer Services są wyraźnie lepsze od  rynkowych prognoz, które zakładały odczyt na poziomie 55 tys.

Raport ten pozwala spokojnie czekać na piątkową publikację oficjalnych danych z rynku pracy w USA. Oba raporty zachowują bowiem pewną korelację, która pozwala wykluczyć, że piątkowe dane mocno rozczarują. Szacuje się, że w listopadzie stopa bezrobocia wzrośnie do 4,8 proc. z 4,7 proc., natomiast w sektorze pozarolniczym przybędzie 70 tys. nowych miejsc pracy, wobec 166 tys. w październiku.

Kurs EUR/USD zareagował na dane z rynku pracy spadkiem poniżej poziomu 1,47 dolara z 1,4720 tuż przed danymi. Ten proces umocnienia "zielonego" w relacji do wspólnej waluty został następnie wsparty zaskakująco silną rewizją kwartalnych danych o wydajności i jednostkowych kosztach pracy.

Wydajność ostatecznie wzrosła o 6,3 proc. (najlepszy wynik od 4 lat), wobec prognozowanego wzrostu o 5,5 proc. i wstępnych szacunków na poziomie 4,9 proc. Jednostkowe koszty pracy były natomiast niższe o 2 proc., wobec prognozowanego spadku o 0,1 proc. i wstępnie szacowanego spadku o 0,2 proc.
Powrót EUR/USD poniżej bariery 1,47 dolara, jeżeli tylko okaże się on trwały, całkowicie neguje wypracowaną we wtorek przewagę popytu, prowadząc na wykresie do zmiany układu sił w krótkim terminie.

Taki powrót kursu poniżej poziomu 1,47 dolara, tworzy  szanse na przedłużenie rozpoczętej w dniu 23 listopada br. z okolic 1,50 korekty, która w pewnych okolicznościach mogłaby przynieść nawet test poziomu 1,4350 dolara (38,2 proc. zniesienie impulsu wzrostowego sierpień-listopad).

Powyższy spadkowy scenariusz dla EUR/USD stanie się nieaktualny z chwilą powrotu tej pary powyżej 1,4715 dolara w dniu dzisiejszym, do czego pretekstem może dziś jeszcze być zaplanowana na godzinę 16-tą publikacja listopadowego indeksu ISM-usługi (prognoza: 55 pkt.) lub też z chwilą powrotu w kolejnych dniach powyżej oporu na 1,4766 dolara, jaki tworzy nocny szczyt na wykresie godzinowym.
Opublikowany dziś raport ADP oraz zrewidowane dane o wydajności i jednostkowych kosztach pracy wpłynęły na spadek oczekiwań co do prawdopodobieństwa grudniowej obniżki stóp procentowych w USA. Rynek terminowy, który dotychczas traktował cięcie stóp o 25 punktów bazowych do 4,25 proc. jako pewne, w tej chwili daje 2/3 szans na taką obniżkę. Ta zamiana oczekiwań również stanowi czynnik pozytywnie wpływający na notowania dolara.

O godzinie 14:56 kurs EUR/USD testował poziom 1,4678 dolara, wobec 1,4764 wczoraj na zamknięciu.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane