Dane z USA pozwoliły europejskim giełdom odreagować

09-03-2007, 18:08

Publikacja danych makro z amerykańskiej gospodarki doprowadziła do podjęcia przez inwestorów prób zmiany trendu na  zachodnioeuropejskich giełdach. Przez niemal cały dzień indeksy trzech największych parkietów na Starym Kontynencie lekko spadały. To efekt wyczekiwania inwestorów, obawiających się potwierdzenia zbyt dużego schłodzenia koniunktury gospodarczej za oceanem.

Większa niż oczekiwali tego specjaliści liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych stworzona w lutym przez amerykańską gospodarkę zachęciła do odbudowania pozycji na walorach. Wzrostowa tendencja nie miała jednak początkowo zbyt dużego potencjału i trwało przeciąganie liny. Udany początek handlu w USA wsparł jednak kupujących.

W górę szły kwotowania papierów Volkswagena, największego w Europie producenta samochodów. Firma poinformowała, że oczekuje w tym roku wzrostu przychodów po wprowadzeniu do sprzedaży nowych modeli jak Skoda Fabia i Audi A5 oraz reorganizacji redukującej koszty.

Na wartości zyskiwały też walory Royal Ahold, jednego z czołowych detalistów. Holenderski właściciel m.in. amerykańskiej sieci Stop & Shop zyskiwał po doniesieniach agencji Reuters, że fundusze Bain Capital LLC, Blackstone Group i Wellspring Capital Management LLC wystosowały ofertę przejęcia dizłu żywnościowego spółki. Transakcję ma poprowadzić JP Morgan.

Pod kreską toczył się natomiast handel walorami EADS, lidera sektora zbrojeniowo-aeronautycznego w Europie. Firma odnotowała drygą z rzędu stratę spowodowaną opóźnieniami w produkcji Airbusa A380.

Z powodu obniżenia prognozy finansowej na bieżący rok, gracze pozbywali się akcji Telecom Italia. To drugi raz w ciągu ostatnich dwóch lat taki krok ze strony spółki, która tłumaczy swoją decyzję presją regulatorów rynku na obniżenie cen.
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dane z USA pozwoliły europejskim giełdom odreagować