Dane z USA wsparły zamykanie pozycji

Marek Knitter
opublikowano: 29-08-2003, 00:00

Inwestorzy na krajowym rynku obligacji, zgodnie z naszymi prognozami, kolejny dzień dyskontowali wczoraj niekorzystną dla nich środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Informacje o stanie amerykańskiej gospodarki w II kwartale spowodowały, że dopiero po południu doszło do nieznacznej stabilizacji.

Jeszcze przed samym środowym zamknięciem notowań na rynku wtórnym doszło do silnego wzrostu rentowności obligacji. Największy wzrost — o prawie 9 pkt bazowych — zanotowały papiery 2-letnie. Wczoraj ceny tych obligacji się ustabilizowały. Traciły natomiast papiery z dłuższym terminem wykupu.

Dane dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych nie były w tym tygodniu najlepsze. Natomiast publikacja dynamiki produktu krajowego brutto w II kwartale wywołała falę wyprzedaży na amerykańskim rynku. Według wstępnych szacunków, gospodarka USA w II kwartale wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Po południu spadki cen obligacji z dłuższego końca krzywej rentowności zostały powstrzymane. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,93 proc., 5-letnich — 5,44 proc., a 10-letnich — 5,68 proc.

Dziś NBP opublikuje dane dotyczące deficytu na rachunku obrotów bieżących. Należy spodziewać się dobrego wyniku — kolejny miesiąc z rzędu. Dane te jednak będą miały większe znacznie dla rynku walutowego niż rynku długu. Sytuacja na rynku wtórnym powinna się więc powoli ustabilizować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane z USA wsparły zamykanie pozycji