Dania chce odciąć królewskie wnuczęta od pieniędzy

Duńscy politycy wyrazili gotowość ograniczenia liczby wnucząt królowej Małgorzaty, które dostają wynagrodzenie od państwa, informuje thelocal.dk.

Istnieje zgoda co do faktu, że syn księcia Frederika, Christian, powinien otrzymywać roczne uposażenie jako dziedzic tronu. Dalsze finansowanie trójki młodszego rodzeństwa księcia Christiana i czworga dzieci księcia Joachima nie jest już jednak pewne. 

- Prosta matematyka wskazuje, że musi być jakieś ograniczenie. W przeciwnym razie w ciągu kilku pokoleń będziemy mieli kilkaset księżniczek i książąt otrzymujących roczne uposażenie. Każdy widzi, że to nie może działać – powiedział w rozmowie z Politiken,  Jakob Elleman-Jensen rzecznik rządzącej partii Venstre.

Temat pojawił się wraz z koniecznością rewizji rocznego wynagrodzenia dla rodziny królewskiej, które obecnie wynosi 13,5 mln EUR. Zbliżają się bowiem 18. urodziny najstarszego syna księcia Joachima, Nikolaia, co wedle dotychczasowych przepisów kwalifikuje go do państwowego wynagrodzenia.

 W latach 1849-1995 tylko dziedzice tronu, ich małżonkowie i wdowy po nich byli finansowo wspierani przez państwo. Przepisy zmieniły się, gdy książę Joachim ożenił się, z już byłą żoną Aleksandrą. Po dwudziestu latach wielu polityków żałuje ówczesnej decyzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Dania chce odciąć królewskie wnuczęta od pieniędzy