Daniluk: spadek przychodów z VAT na pewno był przedmiotem analiz

  • PAP
opublikowano: 27-11-2018, 12:04

Były wiceminister finansów Dariusz Daniluk zeznał we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT, że spadek przychodów z VAT na pewno był przedmiotem analiz i dyskusji w Ministerstwie Finansów. Zaznaczył jednak, że w tych dyskusjach nie brał udziału.

Daniluk były pytany przez szefa komisja Marcina Horałę (PiS), jak w ministerstwie interpretowano spadek przychodów z VAT w 2009 r., mimo że wskaźniki mające wpływ na kwotę zebranego VAT-u nie spadały. Na pewno było to przedmiotem analiz - ocenił b. wiceminister podkreślając, że kwestie VAT były poza zakresem jego obowiązków, ponieważ zajmował się informatyzacją.

"Jeśli problemy były systemowe, to były na ten temat dyskusje i decyzje w oparciu o stosowne analizy" - mówił. Dodał, że kultura pracy w MF była taka, że problemy systemowe najpierw analizowano. "W mojej ocenie dominowała praca metodyczna, a nie improwizacja" - podkreślił. Daniluk zaznaczył, że takie są doświadczenia z jego trzyletniej współpracy z ministrem Rostowskim. Tak się zajmowano kwestiami, którymi ja się zajmowałem - dodał.

Daniluk podkreślał, że nie uczestniczył w naradach i posiedzeniach dotyczących kwestii VAT. Dodał, że to, co pamięta z czasów swojej pracy w ministerstwie, to "imponująca liczba inicjatyw komisji +Przyjazne państwo+". Powiedział, że trudno mu stwierdził, które pomysły były akceptowane, a które nie. Zaznaczył też, że bezpośrednio z tą komisją nie współpracował.

Dariusz Daniluk zeznał, że nie miał kontaktów z gabinetem politycznym premiera. "Nigdy nikt bezpośrednio ze mną w żadnych kwestiach nie rozmawiał z tego komitetu" - powiedział.

Były wiceminister ocenił również, że informatyzacja resortu szła sprawnie; jako dowód na to wskazał m.in. fakt, że nigdy nie trzeba było zwracać unijnych pieniędzy, jakie MF dostawało na ten cel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu