Dariusz Choryło: Rzetelna komunikacja z rynkiem procentuje

Rozmawiał Andrzej Stec
09-06-2008, 00:00

1. Na czym polegają relacje inwestorskie (RI) w spółce giełdowej?

Ogólnie mówiąc, IR to komunikacja spółki z szeroko pojętym rynkiem kapitałowym. Chodzi o jak najlepsze przekazanie inwestorom i analitykom informacji o prowadzonej przez firmę działalności, tak, aby mogli rzetelnie ocenić jej perspektywy i dokonać racjonalnej wyceny. Z punktu widzenia zakresu potrzebnej ekspertyzy IR to połączenie komunikacji, finansów i strategii. Odbiorcą informacji są oczywiście inwestorzy — głównie instytucjonalni — oraz analitycy domów maklerskich. Organizujemy dla nich co najmniej raz na kwartał prezentacje grupowe np. wyników finansowych, jak również spotykamy się indywidualnie. Rośnie znaczenie internetu jako kanału komunikacji, zwłaszcza strony internetowej. Im jest ona lepsza, tym bardziej odciąża zespół IR — otrzymujemy mniej standardowych pytań od inwestorów.

Pekao jest największą, najbardziej płynną spółką na GPW. To zobowiązuje, również w zakresie jakości programu IR. Jesteśmy skoncentrowani głównie na inwestorach instytucjonalnych, ale wynika to nie tyle z prostej analizy efektywności działań, co z braku rzeczywistego zainteresowania inwestorów indywidualnych.

2. Niektóre blue chipy nie reagują na e-maila od drobnego akcjonariusza. Co z mniejszymi emitentami? Opłaca się im zatrudniać specjalistów od IR?

Prowadzenie relacji inwestorskich na pewno się opłaca. W dzisiejszych warunkach rynkowych konkurowanie o kapitał bez wsparcia IR to tak jak konkurowanie o klienta bez wsparcia PR i marketingu. Oczywiście przedsiębiorstwo może konkurować tylko ceną. Można być tylko najtańszym na rynku (np. pod względem wskaźnika P/E). To jednak nie najlepsza droga budowania wartości. Decyzja o tym, czy zdecydować się na stworzenie wewnętrznej komórki IR, czy skorzystać ze wsparcia agencji, zależy od kalkulacji ekonomicznej. Jeżeli jednak spółkę na to stać, warto zainwestować we własny dział IR, lepiej rozumiejący jako insiderzy specyfikę spółki i budujący z czasem wewnętrzne know-how.

3. Co dają spółce giełdowej właściwe relacje inwestorskie?

Zmniejsza się ryzyko inwestowania w akcje spółki. Inwestorzy, wyceniając firmę, biorą pod uwagę nie tylko jej dochodowość i dynamikę zysku, ale również stopę dyskontową, związaną z ryzykiem inwestycji. Można ją obniżyć, jeżeli prowadzi się otwartą, rzetelną komunikację z rynkiem, nie zaskakując negatywnie inwestorów.

IR buduje zaufanie do spółki. To procentuje chociażby niższym kosztem zdobycia kapitału w przyszłości czy też niższą zmiennością kursów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Andrzej Stec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dariusz Choryło: Rzetelna komunikacja z rynkiem procentuje