Darmowa bankowość jest możliwa

Wojciech Boczoń, Bankier.pl
opublikowano: 14-04-2016, 22:00

W większości banków znajdziemy przynajmniej jedno bezpłatne konto, które zapewnia dostęp do wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji.

Sprawdziliśmy, które banki oferują bezpłatne konta ze wszystkimi bankomatami bez prowizji. Pod uwagę wzięliśmy rachunki dla klienta masowego, czyli pominęliśmy oferty dla osób z grubszym portfelem (VIP). Przyjęliśmy, że klient spełnia warunki znoszące podstawowe opłaty. Zazwyczaj jest to wymóg zasilania ROR pensją lub wykonanie kilku transakcji kartą płatniczą. Braliśmy pod uwagę konta, w których próg zwalniający z opłaty nie jest wyższy niż 2500 zł stałych wpływów miesięcznie. Przy takich założeniach darmowe konto z dostępem do wszystkich bankomatów w krajubez prowizji znaleźliśmy w 17 bankach. Dodatkowo trzy banki — ING, Pekao i Toyota — oferują ograniczoną ilość bezpłatnych wypłat z obcych bankomatów w miesiącu. W Volkswagen Financial Services, czyli dawnym Volkswagen Bank Direct, bez prowizji są wszystkie bankomaty w kraju, ale pod warunkiem, że klient wypłaca co najmniej 400 zł (w innym wypadku wypłata kosztuje 1,5 zł). Na tle konkurencji wyróżnia się oferta Banku Smart, który oferuje bezwarunkowo bezpłatne konto z dostępem do wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Konto za 0 zł bez dodatkowych warunków ma też Orange Finanse. W tym przypadku klienci mogą korzystać bez prowizji „tylko”. W zestawieniu nie znalazło si kilka dużych banków z ich flagowymi kontami, m.in. PKO Bank Polski, mBank czy BZ WBK. Nie mają w ofercie ROR, który może być za zero i jednocześnie zagwarantuje dostęp do wszystkich bankomatów w kraju bez opłat. PKO BP i BZ WBK mają rozbudowaną sieć bankomatów własnych, a mBank daje dostęp do 9 tys. maszyn Euronetu, BZ WBK i PlanetCash. Bezpłatne konta z dostępem do wszystkich bankomatów na świecie oferuje obecnie 8 banków. W Credit Agricole zwolnienie z prowizji będzie obowiązywało do końca tego roku. Natomiast Bank Pekao oferuje swoim klientom dostęp za darmo tylko do bankomatów Grupy Unicredit. W pozostałych przypadkach pobiera standardową opłatę za wypłatę gotówki. Wypłacając pieniądze za granicą, warto pamiętać, że za skorzystanie z bankomatu bank nie naliczy co prawda prowizji, ale pojawi się dodatkowa opłata za przewalutowanie transakcji gotówkowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Polecane