Darmowa porada bez VAT

IWA
opublikowano: 16-04-2012, 00:00

MF WYJAŚNIA

Nieodpłatna pomoc prawna nie jest objęta ustawą o VAT, o ile wpisuje się ona w cel działalności gospodarczej świadczącego ją podatnika — wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Świadczenie pomocy prawnej dobrowolnie i nieodpłatnie, w interesie publicznym — szczególnie dla osób, których na takie usługi nie stać, jest odbierane jako bezinteresowna działalność prospołeczna. Takie świadczenia wpisują się w zakres działalności gospodarczej i nie podlegają VAT.

Jeżeli podatnik udziela bezpłatnych porad, które nie wiążą się z celem jego działalności, czynności takie są objęte tym podatkiem. Nie oznacza to jednak obciążenia nim w każdym przypadku.

Aby VAT naliczono, podatnik musi ponieść koszty świadczenia tych czynności. W praktyce prawnik, który prowadzi działalność jednoosobowo, nie naliczy podatku od bezpłatnej usługi, gdyż z reguły nie ponosi w związku z jej wykonaniem żadnych kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane