Darmowe akcje znów obniżają kurs TP SA

Maciej Zbiejcik
03-06-2003, 00:00

Dwa tygodnie po sprzedaży 3 mln akcji TP SA przez poznańskie zakłady Cegielskiego, znajdująca się w finansowych tarapatach Kompania Węglowa chce pozbyć się darowanych akcji przez rząd. W tej chwili wartość pakietu znajdującego się w rękach KW przekracza 600 mln zł. Giełdowa wartość wszystkich walorów operatora wynosi ponad 18,5 mld zł. Korekta notowań operatora może potrwać aż do momentu przeprowadzenia całej transakcji. Później powinno być lepiej.

To smutne, że o notowaniach największej polskiej spółki giełdowej, przesądza jedna decyzja polityków. Tym bardziej że ta decyzja bezpośrednio przekłada się na zachowanie indeksów GPW. Rozdawnictwo rozpoczęło się jeszcze w ubiegłym roku. 11 grudnia 65 mln walorów giełdowego operatora upłynniły ARP, BGŻ i BGK. Wystawienie tak dużego pakietu wywołało popłoch na rynku, a sesje bezpośrednio poprzedzające całą transakcję kończyły się przeceną TP SA. W zaledwie kilka dni akcje spółki przeceniono o ponad 15 proc. Odreagowanie nastąpiło dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Na szczęście ten scenariusz nie powtórzył się przy sprzedaży papierów TP SA przez zakłady Cegielskiego. Inwestorzy uznali , że pakiet 3 mln akcji bez problemów zostanie wchłonięty przez rynek.

Nikt nie ma wątpliwości, że także kolejny pakiet darowanych walorów (46 mln sztuk) szybko znajdzie nabywców. Jednak giełdowi inwestorzy mogą czuć się rozczarowani. Mimo zapewnień władz KW o zachowaniu darowanych akcji, gracze jakby przeczuwali, że będzie inaczej. Świadczy o tym trwająca od kilku dni wyprzedaż akcji TP SA.

Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W dłuższym terminie sprzedaż pakietu znajdującego się w posiadaniu KW może wyjść na dobre notowaniom operatora. Wreszcie zniknie nawis podażowy, który do tej pory odstraszał wielu inwestorów. Spółka osiąga coraz lepsze wyniki i coraz częściej analitycy mówią, że jej walory są niedoszacowane. W pierwszym kwartale skonsolidowane przychody operatora zwiększyły się o 2,5 proc. W tym samym okresie koszty sprzedaży produktów i materiałów wzrosły tylko o 1 proc. Zdecydowane efekty zaczyna przynosić program restrukturyzacji zatrudnienia prowadzony przez krajowego operatora. Dzięki temu, że wzrost kosztów w TP SA był wolniejszy niż przychodów, spółka zdołała zwiększyć marżę na sprzedaży brutto. Jednak jej ocenę obniża wzrost kosztów finansowych. Około 500 mln zł stanowiły obciążenia wynikające z różnic kursowych.

Kolejnym egzaminem dla notowań TP SA będzie szykowana przez MSP oferta publiczna. Ministerstwo nie wyklucza przeprowadzenia takiej oferty jeszcze w 2003 roku. Obecnie Skarb Państwa posiada 202,66 mln akcji TP SA, stanowiących 14,48 proc. kapitału akcyjnego spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Darmowe akcje znów obniżają kurs TP SA