DB: ceny mieszkań w Hongkongu gwałtownie spadną

WST, Bloomberg
opublikowano: 15-06-2012, 09:28

Ceny mieszkań w Hongkongu spadną nawet o 20 proc., oceniają analitycy Deutsche Banku.

Co gorsza, realizacja takiego scenariusza jest przewidziana na okres najbliższych 12 miesięcy. Wśród głównych przyczyn wymieniają zapowiedzi nowego przywódcy, który chce zwiększyć podaż nowych mieszkań, po tym jak przejmie władzę nad tym autonomicznym obszarem w lipcu.

W ciągu ostatnich dwóch lat fundamenty tamtejszego rynku nieruchomości osłabiały się – napisali w nocie do klientów Tony Tsang i Jason Ching. Dodają, że oczekują iż wejdzie on w nową erę, charakteryzującą się znormalizowaniem dynamiki podaży.

W tym roku ceny mieszkań w HK wzrosły już o 8 proc. Od początku 2009 r. wartość nieruchomości zwiększyła się o ponad 80 proc., przy czym w drugiej połowie ubiegłego roku odnotowano spowolnienie dynamiki.

Leung Chun-ying, który od lipca obejmie kierownictwo nad miastem obiecał, że zmniejszy rozdźwięk pomiędzy bogatymi i biednymi mieszkańcami m.in. powstrzymując wzrost cen mieszkań, które stały się coraz mniej dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Gwałtowny wzrost cen tamtejszych nieruchomości w ciągu ostatnich trzech lat był w dużej mierze napędzany przez rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, braku podaży nowych mieszkań oraz napływ nabywców z innych części Chin.

Kilkanaście dni wcześniej Raymond Ngai, analityk Bank of America Corp Merrill Lynch & Co sugerował, że w przypadku rozszerzenia kryzysu w Europie ceny mogą zjechać nawet o 40 proc. .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / DB: ceny mieszkań w Hongkongu gwałtownie spadną