DB nieoczekiwanym bohaterem tygodnia

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 14-02-2016, 22:00

Wielu inwestorów miało nadzieję, że tydzień wolnego w Państwie Środka zaprowadzi spokój na rynkach.

Wyciszenie ze strony stanowiącej największe zagrożenie miało dać możliwość poprawy nastrojów, szczególnie że w Kongresie głos zabierała Janet Yellen. Nic z tego, do niedźwiedziej gry włączył się Deutsche Bank (DB).

Niemiecki gigant na rynku instrumentów pochodnych był już antybohaterem mediów w ubiegłym roku, m.in. w związku z karą za manipulacje rynkowe czy też tajemnicze odejścia kluczowych postaci z zarządu. Szeroki rynek niespecjalnie się tym przejmował — aż do tego tygodnia.

Rynkowa plotka, że Deutsche może już w przyszłym roku nie być w stanie zapłacić kuponów od najbardziej ryzykownych obligacji, przywołała najgorsze demony 2008 r. Naturalnie prezes banku szybko zabrał się za PR, w który włączył się też minister Schäuble, a sam bank zapowiedział wykupienie części obligacji, żeby udowodnić dobrą kondycję.

Przykład 2008 r. powinien nauczyć nas, że będąc outsiderami, nie mamy szans zawczasu oszacować skali problemu, a tym bardziej przewidzieć rozwiązań politycznych. Przypomnę tylko, że amerykańskie władze zdecydowały się ratować Bear Sterns, fundując rynkom kilkumiesięczne odreagowanie (po pierwszych spadkach bessy), ale w przypadku Lehman Brothers dały już zielone światło dla upadłości i wszyscy wiemy, jak się to skończyło. Tak samo w przypadku DB nie będziemy w stanie ani ocenić faktycznej ekspozycji na ryzyko, ani przewidzieć reakcji rządów czy EBC. Grunt, że jest to kolejny negatywny sygnał, potwierdzający jedynie tendencje, które widzimy w danych makroekonomicznych. A te nie są dobre.

Styczniowe odreagowanie w danych o sprzedaży detalicznej w USA to na razie jedyny jasnypunkt, ale negatywne sygnały dominują. Wróćmy do raportów ISM. Pogorszenie sytuacji w usługach w USA przyczyniło się do spadku indeks dla całej gospodarki o ponad 3 punkty w 3 miesiące. Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w 2011 r. — przed 20-procentową korektą na S&P500. Co jednak bardziej istotne, w 2000 i 2008 r. taki sygnał pojawił się po pierwszych miesiącach bessy rozpoczynającej się po kilkuletnich zwyżkach. Dokładnie tak samo jest teraz.

W przyszłym tygodniu na rynek wracają Chiny i od razu dostaniemy dane o handlu zagranicznym w styczniu. Pekin robił w ostatnim czasie wiele, aby poprawić sytuację. Najgorsze jednak przed nami. © Ⓟ

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień CFA X-Trade Brokers DM

Polecane