DB prognozuje spadek stóp w Rosji, ale...

WST, Bloomberg
opublikowano: 01-02-2010, 12:39

Rosyjski bank centralny może obniżyć stopy procentowe w tym kwartale o 1,5 proc. – prognozuje Deutsche Bank. Uzasadnia to  m.in. wyhamowaniem presji inflacyjnej. W styczniu wyniosła ona w ujęciu rocznym 8,8 proc.

„To tworzy przestrzeń do dalszego poluzowania polityki monetarnej, co mogłoby dodatkowo wspomóc gospodarstwa domowe i biznes w dostępie do kredytów” – ocenia DB.

Według Jarosława Lissowolika, szefa ekonomistów w moskiewskim oddziale Deutsche Banku, należy jednak  oczekiwać stabilizacji inflacji w drugim kwartale, a następnie jej ponownej zwyżki.

„Dlatego oczekujemy podwyżek stóp w drugiej części roku” – ocenia Lissowolik. Jego prognoza zakłada obniżkę ceny pieniądza do około 7,5 proc. w tym kwartale, a następnie „jedną lub dwie” podwyżki stóp w ostatnim kwartale roku. Na jego koniec główna stopa procentowa ma kształtować się na poziomie 8 proc.

Bank Rosji, który już dziesięciokrotnie redukował stopy pomiędzy kwietniem a grudniem 2009 r do rekordowo niskiego poziomu 8,75 proc. jest ostatnim z grona banków centralnych krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), który kończy z cyklem luzowania polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane