Debata gospodarcza PiS (minuta po minucie)

DI
opublikowano: 24-09-2012, 11:26

Przez blisko cztery godziny ekonomiści debatowali nad programem PiS "Alternatywa". Co mieli do powiedzenia?

Ponad 30 ekspertów potwierdziło udział w debacie o programie gospodarczym PiS.

Zobacz więcej

Debata gospodarcza PiS, fot: Marek Wiśniewski

Debata odbywa się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Moderatorem jest red. Krzysztof Skowroński.

14:55 Głos zabrał Jarosław Kaczyński: "Ta propozycja została nazwana alternatywą, ale to nie jest alternatywa pełna. Nie mamy zamiaru rezygnować z deregulacji."

14:53 Beata Szydło podsumowuje spotkanie: "Demografia to największe wyzwanie, przed jakim stoi Polska. Proponowaliśmy zmiany odliczeń podatkowych dla rodzin z dziećmi, jednak rząd poszedł w zupełnie inną stronę."

14:50 Prof. Jerzy Osiatyński: "Jaki trzeba mieć dochód, aby móc od niego odliczyć podatek na czwarte, albo nawet na trzecie dziecko? To jest narzędzie dla ludzi o naszych dochodach, ale nie o przeciętnych dochodach czy poniżej przeciętnej. Czemu dyskryminowane są dzieci wiejskie, tylko dlatego, że nie płacą podatku dochodowego? Dyskryminowane są dzieci ryczałtowców. Są to rozwiązania dla wąskiej grupy, która tych ulg nie potrzebuje."

14:45 Stanisław Kluza: "Moim zdaniem najważniejszą kwestią z poruszanych jest kwestia demograficzna, która będzie główna barierą rozwojową Polski. Uważam, że od wielu lat w Polsce jest dyskryminacja podatkowa osób wychowujących dzieci. Rozsądna polityka prorodzinna z udziałem państwa daje znaczące efekty."

14:39 Cezary Mech: "Kluczowe wyzwania stojące przed Polską, to utworzenie efektywnej polityki prorodzinnej. Jeśli chodzi o część dotyczącą zatrudnienia, to należy się zastanowić, dlaczego miejsca pracy dla Polaków powstawały za granicą w ostatnich latach. Należy zmniejszyć obciążenia dla tych, którzy generują rozwój, a obciążać mocniej tych, którzy tej funkcji nie spełniają."

14:37 Elżbieta Mączyńska: "Wszystkie badania na świecie pokazują, że nie ma bardziej efektywnego inwestowania w rodzinę, niż inwestowanie w przedszkola"

14: 25: Prof. Jan Wojtyła: "Sytuacja na rynku pracy dramatyczna. Nie wiemy, jaki jest poziom bezrobocia, na ile praca daje środki do egzystencji. Mamy problem umów śmieciowych, które są umowami wyzysku, a trudna sytuacja małych i średnich firm powoduje wyzysk pracowników."

14:21 Rozpoczyna się debata o rynku pracy i polityce rodzinnej

14:09 Prof. Witold Modzelewski: "Dochód transferowany niech będzie opodatkowany, a nietransferowany, niech nie będzie."

14:04 Andrzej Sadowski: "W całej debacie był nacisk na to, jak dać komfort rządzącym i pozwolić zwiększyć ściągalność podatków. Jeżeli będziemy w sposób tak dogmatyczny uciekać od realnej gospodarki , to nie zrozumiemy problemu. Należałoby się skupić na tym , jak dać większy komfort pracodawcom, by tworzyli więcej miejsc pracy. To co jest kluczem, to jak zmniejszyć obciążenia podatkowe, tam gdzie wytwarzane jest bogactwo. System podatkowy jest karkołomny i niesprawiedliwy."

14: 01 Ireneusz Jabłoński, Centrum im. Adama Smitha: "W dzisiejszych warunkach wydajemy 180 miliardów złotych na pomoc społeczną, a na inwestycje - 30 mld zł. System podatkowy jest karkołomny i niesprawiedliwy dla tych, którzy chcą pracować. Bez zmniejszenia opodatkowania pracy nie poprawimy rynku pracy. Skoncentrujmy się na tym, jak poprawić komfort tych, którzy wytwarzają."

14:00 Dr Łukasz Hardt: "W dyskusji zabrakło mi tego, co opodatkować i jaka powinna być rola państwa? Być może powinniśmy w większym zakresie opodatkować konsumpcję, choć to niepopularny pogląd"

13:55 prof. Jerzy Żyżyński: "Nie ma drugiego kraju w Europie, który by tak nisko opodatkował wysokie dochody. To także efekt ustawy przyjętej przez PiS przy poparciu PO. Prawda jest taka, że wcale nie potrzebujemy uzyskiwać dużo wyższych przychodów, konieczne są też cięcia wydatków."

13:42 Prof. Jerzy Kropiwnicki: "Propozycja przedstawiona przez PiS jest niezwykle ciekawa, ale obciążona błędem politycznym. Nastąpiło takie przewartościowanie w mediach jakby to obecna opozycja była rządem i na odwrót."

13:35 Prof. Leokadia Oręziak: "Jako kraj jesteśmy skazani na łaskę rynków finansowych, pożyczamy pieniądze bardzo drogo, niewiele taniej niż Grecja czy Hiszpania. Dopóki nam pożyczają pieniądze, nasz okręt płynie, ale gdy nastroje się załamią, będzie kłopot. To zaskakujące, że mimo wzrostu PKB nasz dług cały czas rośnie. I nie ma się co pocieszać tym, że jest relatywnie niski, mniejszy niż limity UE, bo wystarczy mniejsze zadłużenie, by kraj poszedł na dno. (...) Póki po stronie wydatków nie spojrzymy na tę gigantyczną dziurę, muszą powiedzieć, że II filar jest niezwykle niesprawiedliwy dla przyszłych emerytów. Nigdy się nie dźwigniemy, jeśli będziemy dźwigać ten ciężar. Prędzej Polska zbankrutuje, niż doczekamy się emerytur z OFE."

13:29 Prof. Ryszard Bugaj: "Nie ma drugiego kraju w Europie, który by tak nisko opodatkował wysokie dochody. To także efekt ustawy przyjętej przez PiS przy poparciu PO. Prawda jest taka, że wcale nie potrzebujemy uzyskiwać dużo wyższych przychodów, konieczne są też cięcia wydatków."

13:20 Jarosław Kaczyński: "Odnoszę wrażenie, że padało tutaj wiele całościowych a jednocześnie dość prostych rozwiązań podatkowych. Otóż moim skromnym zdaniem nie możemy sobie pozwolić na eksperymentowanie na tak wrażliwym instrumencie, jakim jest system podatkowy. Sugerowałbym również, by Państwo mówili językiem bardziej przystępnym dla przeciętnego Polaka."

13:14 Robert Gwiazdowski: "Mówimy o podatku dochodowym. To bohater mediów, ale nie budżetu państwa. Prawie jedna trzecia wpływów z podatku dochodowego są to wpływy z podatków społecznych. (...) Mamy prawie 2 mln przedsiębiorstw, z czego zdecydowana większość nie prowadzi działalności, by oszukiwać, ale by zarobić na życie."

13:09 Prof. Jan Wojtyła: "Czy system podatkowy należy usprawniać czy zmieniać? Ja jestem jednak za reformowaniem, a nie całościową zmianą. Oczywiście należy się pochylić nad jakością tych zmian. Trzeba wyeliminować wieloznaczności, uprościć wykładnię przepisów, skupić się na procesie legislacji. Czas reformy systemu podatkowego nadszedł i jest on bardzo spóźniony."

13:01 Marek Zuber: "Wrócę do początkowej analizy stanu naszej gospodarki. Tak, zrobiliśmy dużo błędów, ale wiele spraw nam się udało. trzeba oddzielić lata 90. od czasów najnowszych, bo to były zupełnie inne czasy. (...) Ograniczenie długu jest tym, co musimy zrobić w następnych latach. Przygotowanie strategii rozwoju dla polskich firm, jest tym co należy zrobić. (...) Napisanie nowych ustaw podatkowych to jest absolutny priorytet. Nie miejmy złudzeń. Zaproponowane przez PiS podatki bankowe i od supermarketów zostaną w całości przerzucone przez klientów."

12:54 Prof. Witold Modzelewski: "Problem skomplikowania podatków nie jest tylko polską specyfiką. To problem całej współczesnej Europy. My nie jesteśmy w stanie osiągnąć poziomu podatków z roku 2008. Dlaczego tak się dzieje? Z całym szacunkiem dla polityków. Wy uchwalacie ustawy, które są wam podkładane. W Polsce podatki już dawno są sprywatyzowane. I podkreślam systemu podatkowego nie da się poprawić. On ma dwadzieścia lat i już nie przystaje do dzisiejszych czasów. Zacznijmy od nowa panowie. W obecnym stanie prawnym nic nie zmienimy w podatkach."

12:48 Prof. Andrzej Kaźmierczak: "W Polsce należy sięgać do dochodów ponadprzeciętnych i zadbać o to, by możliwość uniknięcia płacenia podatków była jak najmniejsza."

12:41 Jacek Wróbel: "Powinniśmy dyskutować na innym poziomie dyskusji. System podatkowy to nie jest żadna mądrość. Powinien być prosty, jasny itd. itd. W tej chwili mamy chaos. Powinniśmy zejść na poziom cząsteczki elementarnej. Podatkiem podstawowym powinien być podatek transakcyjny od każdej, dokonanej transakcji na poziomie 2-5 proc. Wprowadziłbym również podatek dochodowy na poziomie 50 proc. Ten system zakłada m.in. odejście od bzdurnego podatku VATowskiego."

12:37 Prof. Andrzej Kaźmierczak: "Ja bym podtrzymał tezę, że system podatkowy jest niewydajny. Wskazuje na to struktura wydatków. Trzeba go uszczelnić. Postawienie tezy, że przedsiębiorstwa unikają podatków, nie jest błędne."

12:33 Beata Szydło: "Podatki w naszym kraju są w stanie dewastacji. Po analizie wpływów do budżetu państwa doszliśmy do wniosku, że powinna być inna redystrybucja wydatków. Kończą się dotacje unijne a wydatki nadal są bardzo rozbuchane, więc jako PiS skąd wziąć na to wszystko pieniądze".

12:29 Prof. Jerzy Osiatyński: "Chciałem zwrócić uwagę. Sprawą krytyczną są definicje dotyczące przychodów i kosztów. Tutaj nie ma żadnej rewolucji ze strony PiS, a to sprawa zasadnicza, jądro rozmów o podatkach."

12:26 Rozmówcy przechodzą do podatków

12:20 Janusz Szewczak: "Uważam, że jesteśmy w przede dniu wielkiego kryzysu gospodarczego".

12:17 Elżbieta Mączyńska przekonuje, że nadzieją dla polskiego rynku pracy są mikroprzedsiębiorstwa, w których drzemie duży potencjał. "Bezrobocie nakręca złą sytuację demograficzną, a zła sytuacja demograficzna przekłada się na złą sytuację emerytów."

12:14 Adam Glapiński: "Nasz kraj, nasza gospodarka dostała niespotykany w historii świata zastrzyk pieniędzy. Chodzi o środki z UE. To czego wcześniej doświadczyliśmy to nie jest cud tylko przywrócenie normalności. "

12:11 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha: "Źródłem polskiego cudu gospodarczego z lat 90. były niskie podatki. Nie mamy kryzysu gospodarki światowej, mamy kryzys modelu europejskiego".

12:06 Prof. Ryszard Bugaj: "Polska jest coraz bardziej peryferią niemieckiej gospodarki"

11:58 Stanisław Gomułka: "zmniejszyliśmy dystans do Europy Zachodniej". Mamy stosunkowo niski poziom inwestycji zarówno publicznych jak i prywatnych. Mamy problem finansów publicznych, ale jest to związane z dużymi transferami środków na cele socjalne. Na wydatki publiczne przeznaczamy 40-50 proc. PKB, a Chiny prawie dwa razy mniej.

Ja wcześniej byłem członkiem rządu Donalda Tuska, tego pierwszego, jednak zrezygnowałem, ponieważ zmiany były wprowadzane zbyt wolno. Od 2010 r. rząd Tuska i Rostowski idą w dobrą stronę zmniejszania deficytu, choć można mieć zastrzeżenia co do metod.

11:54 Głos zabrał Cezary Mech. Odwołuje się do światowych czynników makroekonomicznych i problemu z dzietnością oraz procesów konwergencji, które w UE nie wystąpiły. Zauważa, że w Polsce nie tworzone są nowe miejsca pracy, nastąpiło natomiast zjawisko emigracji.

11:48 Beata Szydło prezentuje punkty debaty.

11.41 Na sali jest już Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Prezes dziękuje ekonomistom za przybycie i ma nadzieję, że dzisiejsza debata "wniesie nową jakość w polskie życie publiczne".

Diagnoza ostatnich 20 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Debata gospodarcza PiS (minuta po minucie)