Debata o rynku pracy: O potrzebie aktywizacji młodzieży i ludzi starszych

Polska Agencja Prasowa SA
23-08-2006, 14:52

Na potrzebę większej aktywizacji zawodowej młodzieży i ludzi starszych, monitorowania przez urzędy pracy potrzeb rynku oraz większej ochrony Polaków za granicą wskazują posłowie w trakcie sejmowej debaty o sytuacji na rynku pracy w 2006 roku. Bezrobocie rejestrowane w Polsce w lipcu wyniosło 15,7 proc.

Na potrzebę większej aktywizacji zawodowej młodzieży i ludzi starszych, monitorowania przez urzędy pracy potrzeb rynku oraz większej ochrony Polaków za granicą wskazują posłowie w trakcie sejmowej debaty o sytuacji na rynku pracy w 2006 roku. Bezrobocie rejestrowane w Polsce w lipcu wyniosło 15,7 proc.

"Można się spodziewać, że stopa bezrobocia w końcu 2006 roku będzie nieznacznie przekraczać 15 proc." - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata. W trakcie debaty posłowie wskazywali, że bezrobocie w Polsce jest nadal najwyższe wśród państw Unii Europejskiej, a wielu młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicą. Grupa posłów SLD zgłosiła projekt rezolucji wzywającej rząd do poprawy sytuacji na rynku pracy.

Minister Kalata zaznaczyła, że poprawiła się stopa zatrudnienia kobiet i ludzi młodych; wzrosła także liczba ofert w urzędach pracy. W roku 2005 na jedną ofertę pracy - jak powiedziała - przypadało 33 bezrobotnych - a obecnie - 16. Dodała, że w niektórych miastach jest jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia; w Warszawie - 5,2 proc., w Poznaniu - 5,5 proc., w Krakowie - 6 proc., w Katowicach - 6 proc.

W trakcie debaty nad informacją rządu Stanisław Szwed (PiS) podkreślał, że jedną z najważniejszych spraw jest m.in. monitorowanie zapotrzebowania rynku na poszczególne zawody, aktywizacja młodzieży i ludzi starszych. "Program 50+ może w innej formie należy kontynuować" - powiedział. Zdaniem Beaty Mazurek (PiS) istnieje potrzeba m.in. większego dostosowania systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Bolesław Borysiuk (Samoobrona) wskazywał na konieczność stworzenia systemu łącznikowego, który monitorowałby sytuację Polaków na rynkach pracy innych krajów. Marek Kotlinowski (LPR) podkreślał, że muszą się znaleźć środki na ochronę patentów zgłaszanych przez polskich naukowców.

Według Jerzego Budnika (PO) rząd nie ma pomysłów na poprawę sytuacji na rynku pracy. "Przy obecnym tempie zmniejszenia bezrobocia nie jesteśmy w stanie do 2010 roku spełnić żadnego założenia ze strategii lizbońskiej" - powiedział. Dodał, że w informacji rządu na ten temat jest zbyt wiele ogólników.

Strategia lizbońska przewiduje m.in. zwiększenie do 2010 roku do 50 proc. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata i zwiększenie okresu aktywności zawodowej o 5 lat. Strategia lizbońska przewiduje też podniesienie ogólnego wskaźnika zatrudnienia (między 15. a 64. rokiem życia) do 70 proc.

Informację rządu negatywnie ocenił także Zbigniew Włodkowski (PSL). W ocenie Włodzimierza Stępienia (SLD) "pozytywne tendencje na rynku pracy to efekt działań rządów poprzedniej kadencji"; a mają na nie wpływ wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki i przystąpienie do UE.

Grupa posłów SLD przedstawiła projekt rezolucji, wzywającej rząd do poprawy sytuacji na rynku pracy i przeciwdziałania emigracji zarobkowej. Autorzy projektu zaapelowali do rządu o "stworzenie mechanizmów", które służyłyby "zwalczaniu bezrobocia i zahamowaniu nieprzewidywalnego w skutkach procesu emigracji zarobkowej".

Z danych ministerstwa pracy i polityki społecznej wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat do pracy za granicą wyjechało około 660 tys. Polaków; najwięcej do Niemiec (322 tys.), Wielkiej Brytanii (228 tys), Irlandii i Włoch. Kalata zaznaczyła, że brak jest dokładnych danych, ile z osób wyjeżdżających do pracy, pozostaje za granicą. Jej zdaniem "nie ma podstaw do szacunków, że wyjechało 2 mln Polaków".

Minister poinformowała, że w tym roku na programy na rzecz przeciwdziałania bezrobociu przeznaczonych jest 2,1 miliarda zł. Różnymi formami aktywizacji zawodowej objętych ma zostać ok. 800 tys. bezrobotnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Debata o rynku pracy: O potrzebie aktywizacji młodzieży i ludzi starszych