Debata Sejmu o komisji śledczej ds. bankowości o godz. 20:00

Internet Securities
22-03-2006, 10:48

Sejm zajmie się – w drugim czytaniu – projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do spraw zbadania działalności nadzoru bankowego oraz przekształceń własnościowych w sektorze w środę o godz. 20:00, wynika z porządku obrad izby. Głosowanie nad tą uchwałą odbędzie się prawdopodobnie w bloku głosowań w czwartek o godz. 21:00-22:00 lub w piątek o godz. 9:00-9:45.

Sejm zajmie się – w drugim czytaniu – projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do spraw zbadania działalności nadzoru bankowego oraz przekształceń własnościowych w sektorze w środę o godz. 20:00, wynika z porządku obrad izby. Głosowanie nad tą uchwałą odbędzie się prawdopodobnie w bloku głosowań w czwartek o godz. 21:00-22:00 lub w piątek o godz. 9:00-9:45.

We wtorek sejmowa Komisja Ustawodawcza ujednoliciła w jeden dokument dwa projekty uchwał, zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która chciała zbadać prace organów banku centralnego, oraz przez Ligę Polskich Rodzin (LPR), której propozycja rozszerzała zakres prac komisji o działania resortów skarbu i finansów.

Jak podkreślił w środę szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Przemysław Gosiewski, komisja śledcza będzie się zajmowała przede wszystkim nieprawidłowościami w nadzorze bankowym, natomiast nie będzie badała poszczególnych przypadków przekształceń własnościowych.

„Ani nie będzie się zajmowała SKOK-ami, ani pojedynczymi bankami, bo nie jest to zadaniem komisji. Komisja ma zająć się nadzorem bankowym i w tym zakresie podejmowanymi decyzjami dotyczącymi łączenia, sprzedaży banków” – powiedział Gosiewski w wywiadzie dla radia Tok FM.

„Jeżeli miałaby badać w Polsce prywatyzację kilkuset banków, to sądzę, że to by zajęło szereg lat pracy” – dodał polityk PiS.

Według „Rzeczpospolitej”, przyjęty projekt zakłada, że komisja miałaby zbadać przekształcenia w polskim sektorze bankowym i działania organów nadzoru bankowego od czerwca 1989 roku do marca 2006. Interesowałaby się działalnością Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Bankowego, Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Finansów. Projekt mówi także o zbadaniu działań ministrów i innych osób na kierowniczych stanowiskach, które miały wpływ na zmiany w sektorze bankowym.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz mówił wcześniej, że powołanie komisji śledczej do spraw całokształtu działań NBP groziłoby wzrostem ryzyka politycznego dla Polski i tym samym – kosztów nowo zaciąganego długu suwerennego. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Debata Sejmu o komisji śledczej ds. bankowości o godz. 20:00