Debata Tusk-Kwaśniewski pod koniec przyszłego tygodnia

PAP
opublikowano: 06-10-2007, 08:37

Dopiero pod koniec przyszłego tygodnia Donald Tusk zmierzy się z Aleksandrem Kwaśniewskim. Termin debaty z premierem wciąż nie jest ustalony - pisze "Rzeczpospolita".

Zadeklarowny przez Tuska wtorek - jako dzień pierwszego starcia - nie odpowiada Kwaśniewskiemu, który na ten dzień ma już umówione spotkania poza Warszawą. Jeden z jego najbliższych współpracowników Waldemar Dubaniowski powiedział "Rz", że środa także nie wchodzi w grę. "Na początku tygodnia ustalimy termin" - zapowiedział.

Sztabowcy PO i LiD są pewni jednego: pojedynek ich liderów nie może wyglądać tak samo jak spotkanie Kaczyńskiego z Kwaśniewskim. "Chcemy, by debata była na stojąco, żeby były widoczne zegary i żeby było więcej interakcji między kandydatami" - uważa Sławomir Nowak z PO.

Także Dubaniowski jest przekonany, iż trzeba zmienić formułę spotkania. "Już przed debatą z Kaczyńskim sugerowaliśmy, by debata była dynamiczna i odbywała się na stojąco. Ale ponieważ nie było akceptacji drugiej strony, to nie nalegaliśmy" - mówi.

Na wynik spotkania Tuska z Kwaśniewskim musi czekać PiS. Poseł tej partii Tomasz Dudziński potwierdził, że premier z niczego się nie wycofuje i jest gotów debatować z Tuskiem. Te dwie debaty to bez wątpienia najważniejszy moment przedwyborczej kampanii - czytamy w "Rz".

"Nie da się ukryć, że Donald Tusk jest w bardzo trudnej sytuacji, bo dał się zepchnąć do drugiej linii. Od tych debat zależy właśnie, czy wróci na tę pierwszą linię" - uważa konsultant polityczny Eryk Mistewicz. I radzi liderowi Platformy, by przygotował się do tych pojedynków nie tyle od strony merytorycznej, ile od psychologicznej, bo wyborcy powinni w nim zobaczyć charyzmatycznego przywódcę.

"W tych wyborach ludzie będą bowiem głosować albo z miłości, albo z nienawiści do Jarosława Kaczyńskiego. A na razie tym drugim przywódcą stał się Kwaśniewski. W zbliżających się debatach Tusk właśnie to musi odwrócić" - dodaje w rozmowie z "Rzeczpospolita" Mistewicz. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Debata Tusk-Kwaśniewski pod koniec przyszłego tygodnia