Debiut jeszcze przed Wigilią

Anna Bytniewska
26-11-2004, 00:00

Chemiczna spółka liczy na zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, kusząc ich prognozami wyników.

Firma Chemiczna Dwory trafi na GPW 20 grudnia. Walorów pozbędą się NFI Foksal i skarb państwa. Robią to w dobrym momencie. Dwory prognozują bowiem, że ich zysk netto na koniec 2004 r. wyniesie 50 mln zł. Dla porównania, w 2003 r. było to 12,6 mln zł.

W strukturze oferty gros walorów — około 7,8 mln — przewidziano dla inwestorów instytucjonalnych. Mniejsi gracze będą mogli kupić 1,9 mln akcji. W sumie na parkiet trafi 76 proc. kapitału zakładowego firmy.

— Nie możemy jeszcze dzisiaj podać wartości emisji. Ujawnimy ją wkrótce — zapewnia Zdzisław Ingielewicz, prezes Dworów.

Dwory chcą mieć „silny akcjonariat”. Być może do gry o czołową firmę chemiczną — obok instytucji finansowych — włączą się też inwestorzy branżowi. Spółka ma bogate plany inwestycyjne. W latach 2005-2007 Dworom potrzeba na to 420 mln zł. Najważniejsze projekty firmy to budowa instalacji do produkcji kauczuków rozpuszczalnikowych (produkcja opon), przygotowanie wspólnie z PKN Orlen instalacji etylobenzenu oraz rozbudowa instalacji do produkcji styrenu (produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych) i dyspersji winylowych (produkcja farb i lakierów). Zarząd Dworów ma również aspiracje stworzenia ze spółki średniej wielkości koncernu chemicznego. Do tego jest jednak potrzebna ekspansja zagraniczna.

— W Polsce nie ma dla nas firm, które mogłyby się stać celem przejęcia. To od naszych nowych akcjonariuszy będzie jednak zależał ostateczny kształt strategii — podkreśla Zdzisław Ingielewicz.

Nieoficjalnie wiadomo, że Dwory mają apetyt na czeskie Kauczuki, należące do Unipetrolu. Czy mimo to inwestorzy będą mogli liczyć na dywidendę?

— Zakładamy, że firma będzie generować nadwyżkę zysku pozwalającą wypłacić dywidendę — twierdzi Zdzisław Ingielewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Debiut jeszcze przed Wigilią