Debiut Lotosu ok. 10 VI, PGNiG w trzeciej dekadzie VI lub we IX

Internet Securities
opublikowano: 13-05-2005, 12:10

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce, aby debiut giełdowy Grupy Lotos SA odbył się ok. 10 czerwca, a debiut Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – w trzeciej dekadzie czerwca albo we wrześniu, powiedział w piątek minister skarbu Jacek Socha.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce, aby debiut giełdowy Grupy Lotos SA odbył się ok. 10 czerwca, a debiut Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – w trzeciej dekadzie czerwca albo we wrześniu, powiedział w piątek minister skarbu Jacek Socha.

„Chcemy, aby debiut Grupy Lotos odbył się około 10 czerwca” – powiedział Socha w piątek dziennikarzom.

Lotos podał wcześniej w piątek, że przedział cenowy akcji spółki oferowanych w publicznej ofercie został ustalony na 26,0-35,5 zł.

Socha powiedział w piątek, że widełki cenowe dla akcji Lotosu ustalono tak szeroko, aby umożliwić większą elastyczność w związku ze skalą emisji.

Główny akcjonariusz Lotosu, działająca w imieniu Skarbu Państwa Nafta Polska, oferuje w publicznej ofercie do 8.916.000 sztuk, zaś sam Lotos wyemituje 35 mln nowych akcji serii B, z których pozyska ok. 910 mln zł-1.240 mln zł. Obecnie kapitał spółki dzieli się na 78.700.00 akcji.

Zapisy na akcje Lotosu w transzy inwestorów indywidualnych odbędą się w dniach 16-25 maja, a w transzy inwestorów instytucjonalnych w dniach 31 maja - 3 czerwca. Spółka chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie w pierwszej połowie czerwca.

Minister zapowiedział też w piątek, że oferta publiczna PGNiG mogłaby się odbyć po debiucie Lotosu.

Debiut giełdowy gazowego monopolisty planowany jest wstępnie na trzecią dekadę czerwca tak, aby inwestorzy mogli „przerzucić pieniądze” po debiucie Lotosu, dodał Socha.

„Jeśli nie doszłoby do debiutu PGNiG w trzeciej dekadzie czerwca, mogłoby dojść do niego we wrześniu” – powiedział Socha.

Minister spodziewa się, że 17 maja Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) dopuści PGNiG do publicznego obrotu.

PGNiG, które złożyło w końcu marca prospekt emisyjny w KPWiG, chce zaoferować na giełdzie do 900 mln nowych akcji i pozyskać ok. 1,5 mld zł.

Harmonogram oferty przewiduje, że rozpocznie się ona w drugim tygodniu czerwca i potrwa około dwóch tygodni. Program prywatyzacji PGNiG zakłada też, że w ciągu sześciu miesięcy od daty debiutu spółki, SP sprzeda mniejszościowy pakiet akcji. Po tej transakcji i udostępnieniu akcji pracowniczych w gestii państwa pozostanie, co najmniej 51% kapitału PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane