Debiut na CeTO staje się prostszy i tańszy

Tomasz Furman
opublikowano: 31-12-2001, 00:00

Zarząd CeTo intensywnie pracuje nad ułatwieniem debiutu kolejnym emitentom. Na początku stycznia zacznie obowiązywać nowy regulamin obrotu, zgodnie z którym wystarczy złożyć w KPWiG wniosek dotyczący wejścia na rynek pozagiełdowy, aby uzyskać status spółki publicznej.

„Puls Biznesu”: Jakie są najważniejsze założenia realizowanej przez CeTO strategii?

Piotr Wiśniewski: Po powołaniu w czerwcu zarząd rozpoczął realizację nowej strategii rozwoju, której fundamentalnym celem jest organizacja nowoczesnego, efektywnego i płynnego rynku instrumentów dłużnych, funkcjonującego na bazie nowoczesnych technologii informatycznych. Koncentrujemy uwagę i środki na stworzeniu jak najlepszej oferty dla emitentów i nabywców obligacji oraz innych instrumentów dłużnych. Określiliśmy także nowy model działania rynku małych i średnich przedsiębiorstw.

„PB”: Jakie grupy emitentów papierów dłużnych chce pozyskać tabela?

P.W.: CeTO zamierza pozyskiwać emitentów zarówno na rynek publiczny, jak i niepubliczny. Na początku chcemy jednak skupić się na segmencie publicznym, dlatego dziś nasze działania są zorientowane na pozyskanie dużych emisji. Tego typu procesy są zresztą, w stosunku do wartości sprzedawanych obligacji, dość tanie. Liczymy, że w pierwszej kolejności trafią do nas papiery spółek publicznych. Dla ich obligacji CeTO jest naturalną platformą obrotu, gdyż większość obowiązków informacyjnych związanych z emisją już dziś spełniają.

„PB”: Na jakie udogodnienia mogą liczyć emitenci?

P.W.: Przede wszystkim został uproszczony prospekt emisyjny dla obligacji sprzedawanych inwestorom kwalifikowanym, czyli bankom, domom maklerskim, funduszom inwestycyjnym czy OFE. Ograniczenie liczby koniecznych do opublikowania informacji zaowocowało jednak wyznaczeniem minimalnej wartości obligacji na wysokim poziomie. Niezależnie od tego we wszystkich prospektach emisyjnych zliberalizowano zasady ich publikacji i dystrybucji. Pewnym udogodnieniem, zwłaszcza na etapie obrotu wtórnego, jest możliwość bezpośredniego zawierania transakcji przez wszystkich uczestników KDPW. Oznacza to, że poza biurami maklerskimi prawo działania na CeTO będą miały banki i przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, fundusze.

„PB”: Na jakim etapie są prace dotyczące organizacji rynku niepublicznego?

P.W.: Ten segment jest dopiero we wstępnej fazie organizacji. Niemniej i tu staramy się przygotować odpowiednie regulacje oraz udogodnienia. Trwają prace nad uruchomieniem systemu dystrybucji informacji o rynku papierów komercyjnych. Finałem będzie uruchomienie platformy transakcyjno-rozliczeniowej. Duże nadzieje wiążemy z prowadzonymi przez Ministerstwo Finansów pracami nad systemem dealerów skarbowych papierów wartościowych.

„PB”: Jakich udogodnień mogą oczekiwać spółki, które myślą o debiucie na CeTO?

P.W.: Przede wszystkim skróconej i ułatwionej procedury dopuszczeniowej, która notabene odnosi się też do obligacji. Na początku stycznia zacznie obowiązywać nowy regulamin obrotu, zgodnie z którym wystarczy złożyć w KPWiG wniosek dotyczący wejścia na rynek pozagiełdowy, aby uzyskać status spółki publicznej. Ograniczony został zakres informacji w prospekcie. W celu uproszczenia wejścia na CeTO wprowadziliśmy też autoryzowanych doradców. Działania te mają nie tylko ułatwić debiut, ale przede wszystkim znacznie zmniejszyć koszty związane z wejściem na rynek publiczny.

„PB”: Czy mniejsze koszty będą wiązały się również z funkcjonowaniem na CeTO?

P.W.: Aby na CeTO mogły funkcjonować małe i średnie firmy, rynek pozagiełdowy musi im proponować niższe koszty, zwłaszcza związane ze spełnieniem obowiązków informacyjnych. Dlatego też podstawowym założeniem tabeli było ograniczenie ich liczby do niezbędnego minimum. Dodatkowo zawartość sprawozdań finansowych określono w taki sposób, aby każda spółka mogła je przygotować dokonując zaledwie kilku działań w systemie informatycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu