Czytasz dzięki

Dębowy park na czterdziestolecie

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

40 sadzonek dębów, w tym słynnego dębu Bartek, utworzyło w okolicach Połańca park z inicjatywy Enei Połaniec.

Stworzenie dębowego parku jest częścią działań proekologicznych związanych z przypadającym w tym roku 40-leciem Elektrowni Połaniec. W sadzeniu drzewek pomogła grupa przedszkolaków. Projekt zrealizowano we współpracy z Nadleśnictwem Staszów. Park usytuowany jest przy Elektrowni Połaniec. Pierwsze, symboliczne sadzonkizostały wkopane do ziemi przez przedstawicieli Enei Połaniec i Lasów Państwowych.

Park 40-lecia Elektrowni Połaniec ma utrwalić wspomnienie o
jubileuszu firmy. Dęby posadzili przedstawiciele Elektrowni Połaniec, Lasów
Państwowych i przedszkolaki.
Zobacz więcej

ŻYWY POMNIK:

Park 40-lecia Elektrowni Połaniec ma utrwalić wspomnienie o jubileuszu firmy. Dęby posadzili przedstawiciele Elektrowni Połaniec, Lasów Państwowych i przedszkolaki. Fot. ARC

Swoje drzewka posadziły też dzieci, którym pomagali wolontariusze.

— Park 40-lecia Elektrowni Połaniec to żywy pomnik dla pracowników i mieszkańców Połańca, który stanie się trwałym wspomnieniem minionych lat. Tak jak te drzewa teraz, tak kiedyś rosła elektrownia, a wraz z nią przybywało ludzi i rozwijało się miasto oraz infrastruktura. Przez następne dziesięciolecia dęby przypominać będą o tym wyjątkowym dniu i o historii elektrowni — twierdzi Lech Żak, prezes Enei Połaniec.

Nadleśnictwo Staszów przekazało Enei Połaniec sklonowaną sadzonkę dębu Bartek — pomnika przyrody rosnącego w Zagnańsku, którego wiek określa się na prawie 700 lat. Sadzonka została wcześniej starannie wyhodowana przez pracowników Lasów Państwowych w ramach prowadzonego projektu ochrony, zachowania i promocji Bartka.

— Niech ten dąb, rosnąc w otoczeniu swoich braci z lasów Nadleśnictwa Staszów, stanie się świadkiem i symbolem naszej wspólnej troski o dobry stan otaczającej nas przyrody — lasów, łąk i pól, wody, ziemi i powietrza — podkreśla Adam Lubera, nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów.

Pracownicy nadleśnictwa wyjaśnili dzieciom, jak należy dbać o drzewa i dlaczego należy to robić.

— Warto to robić, ponieważ im więcej drzew rośnie na Ziemi, tym lepiej dla środowiska. Chcemy edukować przyszłe pokolenia o ekologii i roli drzew — mówi Wioletta Ziętarska z Filii nr 2 Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Realizacja projektu parku jest jednym ze społecznie odpowiedzialnych działań Enei Elektrowni Połaniec. Jest pierwszą z kilku zaplanowanych na ten rok inicjatyw realizowanych wspólnie z Lasami Państwowymi w ramach Enea Eko Projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane