Decyzja EDC nie ożywiła rynku

Anna Borys
09-06-2006, 00:00

Wbrew oczekiwaniom obroty na rynku obligacji utrzymały się wczoraj na niskim poziomie. Aktywność inwestorów była niewielka. Mimo istotnych wydarzeń na rynku, takich jak ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny decyzji o podwyżce stóp procentowych o kolejne 25 pkt bazowych, danych ze Stanów Zjednoczonych o liczbie nowych bezrobotnych czy wiadomości o śmierci Abu Musaby Al-Zarkawiego, członka Al-Kaidy, na krajowym rynku długu było spokojnie.

Wczorajszy spokój można odebrać jako kolejny sygnał, że choć polska gospodarka przyspiesza, to inwestorzy nie chcą lokować kapitału w relatywnie nisko oprocentowanych, polskich papierach skarbowych. Ryzyka związanego z zakupem naszych obligacji nie rekompensują wyższe stopy zwrotu. Dla porównania rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykańskich wynosi 5,01 proc., a polskich 5,36 proc. Jest to zbyt niska premia, by przyciągnąć dużych, zagranicznych graczy. Nie dziwi zatem, że wczoraj o godzinie 15.00 rentowność dwuletnich papierów skarbowych utrzymała się na poziomie 4,46 proc., bez zmian wobec środy, zaś pięcioletnich wzrosła do wartości 5,09 proc, w porównaniu z 5,05 proc. dzień wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Decyzja EDC nie ożywiła rynku