Decyzja Fed może nie zakończyć korekty na GPW

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 07-11-2001, 09:40

Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się nieznacznymi spadkami i było to efektem wyczekiwania na reakcję amerykańskich giełd na decyzję Rezerwy Federalnej. Zachowawcza postawa nie tylko w Warszawie, ale przede wszystkim na giełdach zachodnioeuropejskich była widoczna od początku tygodnia.

Inwestorzy dyskontowali kolejną redukcję stóp i obstawiano cięcie o 50 punktów bazowych. Okazało się, że decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami rynków. Wyniki posiedzenia Rezerwy wywołały entuzjazm na Wall Street i Nasdaq. Jednak nie jest przesądzone, że rajd indeksów za oceanem przełoży się na Europę i GPW. Nastroje może skutecznie ostudzić Quallcomm, który podał rozczarowujące wyniki.

Notowania na GPW mogą rozpocząć się od zwyżek, jednak dominacja wzrostowej tendencji może się osłabiać wraz z upływem czasu. WIG 20 porusza się w obszarze 1200 - 1230 punktów. Niewykluczone,że może w najbliższym terminie

przetestować wytrzymałość dolnej granicy konsolidacji. Spadek poniżej tej wartości pociągnąłby w dół wskaźnik o kolejne 50 punktów.

Ważne dla koniunktury na rodzimej giełdzie będzie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej w kwestii poziomu stóp procentowych. Oczywiste jest, że dla inwestorzy korzystnie zareagują na decyzje RPP naśladujące Fed. Tymczasem

prezes NBP nie kryje, że projekty podwyższania podatków proponowane przez nowy rząd nie sprzyjają obniżaniu wysokości stóp, co oczywiście nie jest dobrą przesłanką dla graczy. Coraz częściej pojawiają się również opinie, że nadzieje na wyczekiwane ożywienie powinno się odłożyć na drugą połowę przyszłego roku.

Na giełdach europejskich spodziewane są spadki w sektorze motoryzacyjnym, po znaczącym spadku zysków niemieckiego koncernu BMW.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Decyzja Fed może nie zakończyć korekty na GPW