Decyzja Fed tylko na moment odwróciła spadkowy trend na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
31-01-2006, 22:07

Wtorkowe notowania na amerykańskich parkietach zdominowane zostały wyczekiwaniem na decyzję Fed odnośnie stóp procentowych. Handel był dosyć spokojny, ale toczył się pod dyktando sprzedających, co przekładało się na niewielkie spadki głównych indeksów. Obrót walorami poszczególnych spółek determinowany był także publikowanymi raportami kwartalnymi.

Wtorkowe notowania na amerykańskich parkietach zdominowane zostały wyczekiwaniem na decyzję Fed odnośnie stóp procentowych. Handel był dosyć spokojny, ale toczył się pod dyktando sprzedających, co przekładało się na niewielkie spadki głównych indeksów. Obrót walorami poszczególnych spółek determinowany był także publikowanymi raportami kwartalnymi.

I tym razem Fed nie zaskoczył i nie zrobił rynkowi prezentu. Nadzieje na zahamowanie procesu zacieśniania polityki monetarnej okazały się płonne i Alan Greenspan przewodnicząc po raz ostatni po 18 latach posiedzeniu banku centralnego podniósł stopy o 25 pb. Decyzja Fed zaowocowała jednak poprawą nastrojów na parkiecie i wybiciem wskaźników ponad kreskę. To zasługa informacji, że inflacja jest pod kontrolą, a podstawy wzrostu gospodarczego solidne. To znowu stwarza szanse na wstrzymanie serii podwyżek stóp. Podaż jednak nie zamierzała oddawać pola szukając natchnienia w stwierdzeniu Fed, że „…podwyżki stóp - mogą - być jeszcze konieczne. To doprowadziło do ponownych spadków indeksów.

Ostatecznie wskaźnik Dow Jones IA stracił 0,32 proc., zaś w całym styczniu zwiększył swoją wartość o 1,37 proc. Analogiczne zmiany dla indeksu Nasdaq Composite wyniosły odpowiednio -0,04 proc. i +4,55 proc.

W średniej Dow Jones spadały kwotowania Altria Group. Lider sektora tytoniowego rozczarował prognozą finansową na bieżący rok. Pozytywnie wynikami minionego kwartału zaskoczył gigant farmaceutyczny, Merck. Spółka nad która od ponad roku kojarzona jest głównie z „zabójczym” specyfikiem Vioxx, będzie jednak musiała jeszcze długo pracować na odzyskanie pełnego zaufania inwestorów.

Udany dzień mieli akcjonariusze Alcoa, największego na świecie producenta aluminium. Analitycy UBS nie tylko podwyższyli do „kupuj” rekomendację dla tych walorów, ale podnieśli także prognozę cen surowca.

Na rynku technologicznym gwiazdą sesji zostały papiery Napstera. Kurs akcji spółki znanej z pionierskiej sieci wymiany plików muzycznych rósł momentami nawet o 56 proc. Spektakularna zwyżka była reakcją inwestorów na spekulacje dziennika The New York Post, że Napster może stać się celem przejęcia przez internetowego giganta, Google. Zresztą notowania najpopularniejszej wyszukiwarki sieciowej również zwyżkowały, co wynikało z oczekiwań na publikację dobrych wyników ostatniego kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Decyzja Fed tylko na moment odwróciła spadkowy trend na amerykańskich giełdach