Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 04-05-2022, 11:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bieżący tydzień na rynku złota rozpoczął się od wyraźnego spadkowego akcentu. Cena tego kruszcu w poniedziałek zniżkowała do okolic 1860 USD za uncję, a w kolejnych dniach nie oddala się istotnie od tego poziomu. W zasadzie od wczoraj ceny złota konsolidują w rejonie 1860-1870 USD za uncję, aczkolwiek może być to cisza przed burzą – na rynku tego kruszcu trwa bowiem nerwowe wyczekiwanie na dzisiejsze komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej.

Oczekiwania na dzisiejszą decyzję Fed ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zdominowały ostatnie dni na rynku złota i w ogromnym stopniu wpływały na ceny tego kruszcu. Oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych w USA o pół punktu procentowego – a to w ostatnim czasie przełożyło się na siłę amerykańskiego dolara i jego presję na spadek cen złota. Tak jastrzębie podejście Fed jeszcze kilka miesięcy temu było nie do pomyślenia – mimo że instytucja ta zapowiadała zacieśnianie polityki monetarnej, to dopiero ostry wzrost odczytów inflacji sprawił, że Fed przedstawił plany bardziej zdecydowanych działań, mających na celu walkę z inflacją.

Dzisiejsza sesja na rynku złota upływa więc pod znakiem wyczekiwania na decyzję Fed, jak również na deklaracje tej instytucji dotyczące działań w kolejnych miesiącach. Zważywszy na obserwowaną ostatnio jastrzębią retorykę Fed, oczekiwana jest kontynuacja zdecydowanych podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach – co sprzyja sile amerykańskiego dolara oraz słabości złota. Jednak taki scenariusz jest już uwzględniony w cenach złota, więc Fed musiałby istotnie jastrzębio zaskoczyć, aby wywrzeć jeszcze większą presję na przecenę kruszcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane