Decyzja Fedu nie zmienia perspektyw

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 14-12-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej, pod przykrywką zastąpienia programu zamiany obligacji zdecydował się na istotną zmianę polityki. W ramach operacji Twist Fed deklarował zamianę obligacji (z krótkoterminowych na długoterminowe) na kwotę 45 mld USD, teraz będzie je po prostu kupował. Liczby się zgadzają, więc nie ma problemu. Nie jest to jednak takie proste.

Decyzja oznacza, że do obiegu trafi nowy pieniądz, który banki będą mogły wykorzystać np. na nowe kredyty lub inwestycje na rynku kapitałowym. Z punktu widzenia polityki pieniężnej jest to zatem czysta ekspansja, która dodatkowo nie została w komunikacie w żaden sposób wytłumaczona. Gdyby Fed chciał jedynie zastąpić operację Twist, zdecydowałby się na bezpośrednie zakupy w mniejszej skali.

Mimo że decyzja oznacza ekspansję, nie oznacza to, że musi przełożyć się na osłabienie dolara względem euro. Może być dokładnie odwrotnie. Należy zwrócić uwagę na reakcję rynku stopy procentowej w USA — rentowność papierów o dłuższym terminie wykupu spadła, co być może odzwierciedla obawy, że kaganiec w postaci celu stopy bezrobocia zmusi Fed do zmiany polityki nie w 2015, ale w 2014 r.

Na kontraktach na EURIBOR dzieje się znacznie więcej. Inwestorzy na poważnie wzięli pod uwagę obniżkę stopy depozytowej do poniżej 0 proc. W rezultacie potencjał spadkowy dla notowań EUR/USD jeszcze bardziej się zwiększył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Decyzja Fedu nie zmienia perspektyw