Decyzja OPEC+ bez realnego wpływu na ceny ropy naftowej

Dorota Sierakowska, DM BOŚ
opublikowano: 06-09-2022, 09:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia delikatnie odbiły się w górę po dotkliwych przecenach z wcześniejszych kilku dni. Niemniej, na wykresie tego surowca ewidentnie widać słabość kupujących, bowiem zakres korekty wzrostowej jest niewielki.

Fot. DADO RUVIC/Reuters/Forum

Wczoraj jedną z kluczowych informacji na rynku ropy naftowej była decyzja państw OPEC+ na temat obniżenia limitów produkcji ropy naftowej o 100 tys. baryłek dziennie w październiku. Decyzja ta ma jednak głównie wymiar symboliczny, bowiem zadeklarowana zmiana limitów odpowiada zaledwie 0,1% globalnej produkcji ropy naftowej, więc pozostaje mało istotna fundamentalnie.

Wczorajszą decyzję OPEC+ interpretuje się natomiast jako sygnał wysłany innym producentom i konsumentom ropy naftowej, że rozszerzony kartel jest skłonny bronić obecnego poziomu cen tego surowca na światowym rynku i nie dopuścić do zbyt głębokich przecen. Jest to jednak zadanie karkołomne, ponieważ biorąc pod uwagę niewątpliwe spowolnienie gospodarcze na świecie, które może wręcz przekształcić się w poważny kryzys, okolice 90-100 USD za baryłkę ropy naftowej mogą być najzwyczajniej niemożliwe do utrzymania.

Ropa naftowa WTI - notowania dzienne
Ropa naftowa WTI - notowania dzienne
DM BOŚ

Prawdziwym testem, jak głęboki może być spadek popytu na ropę, będą już najbliższe miesiące, podczas których w europejskie przedsiębiorstwa uderzy skokowy wzrost kosztów energii elektrycznej. Już do tej pory niektóre energochłonne biznesy, takie jak np. huty, ograniczyły swoją działalność właśnie ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej – a w kolejnych tygodniach ten efekt przełoży się w większym stopniu także na mniejsze biznesy oraz na samych konsumentów.

W rezultacie, presja na spadek notowań ropy naftowej – nawet mimo wygaszania dostaw ropy z Rosji – będzie postępować w końcówce 2022 roku.

Ropa Brent - notowania dzienne
Ropa Brent - notowania dzienne
DM BOŚ
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane