Decyzja PSL o głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu po expose premiera

Internet Securities
opublikowano: 09-11-2005, 13:43

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) podejmie decyzję czy poprze rząd Kazimierza Marcinkiewicza podczas czwartkowego głosowania nad wotum zaufania po expose premiera, powiedział w środę w Sejmie szef PSL Waldemar Pawlak.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) podejmie decyzję czy poprze rząd Kazimierza Marcinkiewicza podczas czwartkowego głosowania nad wotum zaufania po expose premiera, powiedział w środę w Sejmie szef PSL Waldemar Pawlak.

„Byliśmy zainteresowani tym, jaki program pan premier Marcinkiewicz będzie realizował i usłyszeliśmy, że będzie to program oparty o program PiS i to dla nas ma duże znaczenie, bo te hasła i te propozycje które PiS zgłaszał są nam niewątpliwie bliższe i chcemy wierzyć, że będą realizowane” – powiedział po spotkaniu klubu PSL z premierem Pawlak.

"W expose wyrazi się ostateczny kształt programu i zamiary rządu, i po tym expose wyrazimy nasze stanowisko w głosowaniu" – dodał.

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza odbędzie się w czwartek o godzinie 19:30. Expose premiera Marcinkiewicza rozpocznie się w czwartek o godzinie 9:00.

Do przyjęcia wotum zaufania niezbędna jest większość bezwzględna (czyli przewaga głosów „za” nad zsumowanymi głosami „przeciw” i „wstrzymującymi się”) przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Za rządem na pewno opowie się Prawo i Sprawiedliwość (155 posłów) i najprawdopodobniej Samoobrona (56 posłów). W środę rano Andrzej Lepper, lider Samoobrony zapowiedział, że jego klub udzieli poparcia „na kredyt” rządowi Marcinkiewicza.

Liga Polskich Rodzin (34 posłów), podobnie jak PSL (25 posłów), także ma zdecydować po czwartkowym expose premiera, choć prawdopodobnie udzieli poparcia nowemu rządowi.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD, 55 posłów) i Platforma Obywatelska (PO, 133 posłów) deklarowały wielokrotnie, że nie poprą rządu PiS-u.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane