Decyzja RPP była przesądzona

Maja Goettig
opublikowano: 19-01-2011, 13:05

Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem. Biorąc pod uwagę jastrzębią w ostatnim czasie retorykę prezesa NBP Marka Belki i  pozostałych członków RPP, grudniowy wzrost inflacji i prognozowane odbicie inflacji bazowej, decyzja o podwyżce stóp w I kwartale br. była przesądzona - komentuje Maja Goettig, główny ekonomista BPH.

RPP podwyższyła dziś stopy procentowe o 25 pkt baz. (stopa referencyjna do 3,75 proc.), zgodnie z konsensusem rynkowym i wbrew naszym oczekiwaniom o pozostawieniu stóp bez zmian.

Dzisiejsza decyzja, choć różna od naszego scenariusza bazowego, nie jest dużym zaskoczeniem. Biorąc pod uwagę wyraźnie bardziej jastrzębią w ostatnim czasie retorykę prezesa NBP Marka Belki i pozostałych członków RPP, wzrost inflacji w grudniu powyżej 3 proc. i prognozowane odbicie inflacji bazowej, decyzja o podwyżce stóp w 1 kwartale br. była przesądzona. Wśród głównych argumentów za dzisiejszą decyzją znalazło się najprawdopodobniej niedopasowanie dotychczasowego poziomu stóp procentowych do obecnej oceny sytuacji gospodarczej po okresie silnego obniżenia aktywności wywołanego globalnym kryzysem. Za podwyższeniem stóp przemawiało też m.in. ryzyko dalszego zwiększenia się presji inflacyjnej i płacowej w związku z przyspieszającą dynamiką PKB oraz ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych, któremu mogą sprzyjać podwyżki VAT. Na oficjalne uzasadnienie decyzji Rady musimy poczekać do popołudniowej publikacji komunikatu po posiedzeniu.

Dzisiejszą podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt baz. przez RPP traktujemy jako rozpoczęcie cyklu stopniowego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce. Nadal jednak luźna polityka monetarna głównych banków centralnych, w tym m.in. EBC, będzie argumentem dla RPP za jedynie umiarkowaną skalą podwyżek stóp procentowych w 2011 r. Spodziewamy się, że stopy procentowe w tym roku wzrosną łącznie o 50 pkt baz.

Maja Goettig
Główny ekonomista, dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych BPH

.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maja Goettig

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Decyzja RPP była przesądzona