Decyzja RPP wywołała zmienność kursu złotego, dziś rynek czeka na EBC

ISBnews/ City Index
opublikowano: 05-03-2015, 08:58

Wczoraj wiadomością dnia była decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce, które RPP obniżyła aż o 50 pkt. bazowych. Mimo tego, PLN wcale nie musi się umacniać w relacji do EUR. Dziś oczy inwestorów walutowych będą zwrócone w stronę EBC.

Tuż po decyzji Rady Polityki Pieniężnej kurs EUR/PLN umocnił się do poziomu 4,1820, a następnie zaczął oddawać większość zysku. Kolejna fala osłabienia euro przyszła w trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Kurs wręcz załamał się do poziomu 4,1320, by po kilku godzinach osiągnąć wartość z wczorajszego poranka.

"Po cięciu stóp przez RPP rysują się nam różne scenariusze dalszego rozwoju sytuacji na rynku walutowym. Jednym z nich jest umocnienie się EUR/PLN w stronę 4,20, zgodnie z tym, na co wskazuje rynek opcji. Z drugiej zaś strony, obserwujemy silny napływ kapitału zagranicznego, napędzany luzowaniem ilościowym Europejskiego Banku Centralnego, oraz otrzymaliśmy informację, że stopy procentowe w Polsce nie powinny w najbliższym czasie ulec zmianie. To skłania do sprzedaży EUR/PLN i obniżki kursu w stronę 4,08, przy założeniu, że opłaca się kupować złotego wobec dużego dysparytetu stóp procentowych w Polsce i w Eurolandzie" - analizuje Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.

Zdecydowanie decyzja RPP o obniżce stóp procentowych przełożyła się na zmienność kursu PLN. Zdaniem Niedźwieckiego, przy ostatnich, dość chaotycznych komunikatach członków Rady było to do przewidzenia. Decyzja o większym luzowaniu polityki monetarnej jednocześnie zakończyła cykl obniżek, o czym można było przeczytać w komunikacie. Podobnie w tej chwili "myśli" rynek stopy procentowej, który nie wycenia już obniżek do końca roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to wniosek na chwilę obecną, a nieoczekiwane zjawiska ekonomiczne mogą to nastawienie zmienić.

Dane wpływające na ewentualne, przyszłe decyzje w sprawie stóp procentowych to przede wszystkim te dotyczące inflacji. Projekcja Instytutu Ekonomicznego potwierdziła zjawisko deflacji i dość spore przesunięcie się wskaźnika względem ścieżki inflacyjnej. Według najnowszych prognoz inflacja może przyspieszyć powyżej zera dopiero pod koniec roku, natomiast PKB osiągnie dno koniunkturalne w połowie przyszłego roku. Dobrą wiadomością jest fakt, że projekcja wzrostu gospodarczego jest wyższa niż odnotowano w ostatnich danych.

"Oprócz zmienności PLN, warto zanotować również osiągnięcie nowych minimów na parze walutowej EUR/USD. Po silnej wyprzedaży z końca lutego, rynek dryfował lekko w dół, zbliżając się do poziomu wsparcia 1,11, by ostatecznie go przełamać. Inwestorzy prawdopodobnie pozycjonowali się już w związku z dzisiejszą decyzją w sprawie stóp procentowych w Eurolandzie i późniejszą konferencją prasową EBC. Marzec to miesiąc rozpoczęcia programu luzowania ilościowego w polityce pieniężnej Strefy euro, stąd można spodziewać się, że inwestorzy jeszcze chętniej będą wyprzedawać euro względem dolara. Mimo niewielkich korekt wzrostowych trend spadkowy pozostaje niezagrożony. Ewentualne zrywy kupujących euro powinny być powstrzymywane przy poziomach 1,1250 - 1,13" - prognozuje ekspert City Index.

Ciekawie może zapowiadać się koniec tygodnia, kiedy to otrzymamy dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą wpływać na podwyższoną zmienność EUR/USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews/ City Index

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Decyzja RPP wywołała zmienność kursu złotego, dziś rynek czeka na EBC