Decyzja ws. strategii dla górnictwa należy do rządu

opublikowano: 10-01-2007, 10:53

Wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz uważa, że wobec braku porozumienia ze związkami, rząd nie przyjmie ich propozycji.

Wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz ocenia, że decyzja o kształcie strategii dla górnictwa na lata 2007-2015 należy do rządu, wobec braku porozumienia ze związkami. Według niego, rząd nie przyjmie propozycji związków.

Konsultacje ze związkowcami trwały cztery miesiące.

W środę liderzy górniczych związków mają ogłosić w Katowicach plan działań protestacyjnych w związku z odrzuceniem przez resort gospodarki ich uwag do strategii. Nieoficjalnie związkowcy zapowiadają strajk ostrzegawczy w kopalniach. Odpowiedzialny w resorcie za górnictwo Paweł Poncyljusz ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.

"Przyjmuję z bólem decyzje, jakie podjęły związki zawodowe. Nie mam żadnego wariantu zapasowego (w przypadku np. blokady wysyłki węgla - PAP). Mam nadzieję, że po prostu do takiej sytuacji nie dojdzie. Jeśli dojdzie, to tak naprawdę wszyscy na złość mamie odmrozimy sobie uszy" - powiedział w środę wiceminister w porannym wywiadzie w Polskim Radiu Katowice.

Związkowcy są przeciw m.in. możliwości częściowej prywatyzacji spółek węglowych przez giełdę, powiązaniu wzrostu wynagrodzeń z wydajnością pracy oraz przeniesieniu niektórych kosztów likwidacji szkód górniczych czy odwaniania zamkniętych kopalń z budżetu, na spółki węglowe. Zarzucają też resortowi gospodarki próby ingerencji w układy zbiorowe pracy.

Poncyljusz tłumaczył, że spółki węglowe mogłyby być prywatyzowane poprzez wprowadzenie 20-30 proc. ich akcji na giełdę, czyli z zachowaniem pewnej kontroli państwa, a tym samym gwarancji bezpieczeństwa energetycznego. Według niego, taka prywatyzacja uczyniłaby górnicze spółki bardziej przejrzystymi i konkurencyjnymi.

"Po paru miesiącach mogę stwierdzić, że takiej inżynierii finansowej, jaka jest stosowana w spółkach węglowych - chowania zysku, pokazywania dodatkowych kosztów, ustanawiania rezerw, to - powiem szczerze - nawet Enron by się nie powstydził" - powiedział wiceminister, podkreślając, że związany z giełdą "element rynkowy" ma dać gwarancję konkurencyjności spółek w dłuższej perspektywie, także w okresie dekoniunktury.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Musimy zadbać o to, aby te spółki były jak najbardziej przejrzyste i - naszym zdaniem - wprowadzenie na giełdę pakietu 20- 30 proc. da taką przejrzystość, a z drugiej strony nie pozwoli na utratę kontroli państwa nad tymi spółkami. Więc ten aspekt bezpieczeństwa energetycznego będzie zapewniony" - mówił.

Wiceminister przypomniał, że strategię przygotowano na osiem lat i rząd nie może w tak długim okresie "wiązać sobie rąk, przyjmując rozwiązania, które są wygodne dla aktywu związkowego, ale nie do zaakceptowania dla rządu". Stąd m.in. zapisane w strategii delegowanie wielu kompetencji na poziom zarządów spółek węglowych. Dotyczy to m.in. ewentualnych dobrowolnych odpraw dla pracowników.

Sprzeciw związkowców budzi m.in. proponowane obciążenie spółek częścią kosztów likwidacji szkód powierzchniowych, powodowanych przez kopalnie oraz odwadniania zamkniętych kopalń. Poncyljusz zapewnił, że "tam, gdzie jest potrzeba finansowania z budżetu państwa, będzie to utrzymane". Budżet miałby finansować odwadnianie i naprawę szkód po zamkniętych kopalniach, a spółki - po tych, które dopiero będą zamknięte, gdy w danych zakładach skończą się złoża węgla.

Poncyljusz zapowiedział, że grupa węglowo-koksowa, z udziałem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, powstanie w innym kształcie niż planowano to wcześniej. Ok. 40 proc. udziałów koksowni w Wałbrzychu i Zabrzu miałoby trafić na giełdę. Wcześniej obie koksownie w całości miały być w grupie węglowo - koksowej.

Wiceminister zapewnił, że nadal trwają uzgodnienia w sprawie dokapitalizowania Kompanii Węglowej. Poinformował, że Kompania wystąpiła z prośbą o zgodę na sprzedaż posiadanych akcji firmy Ciech. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane