Decyzje Rady Ministrów ustabilizowały giełdę

Sebastian Gawłowski
12-07-2001, 00:00

Decyzje Rady Ministrów ustabilizowały giełdę

Wczorajsza sesja zapowiadała się burzliwie i faktycznie dostarczyła graczom mnóstwo emocji. Obawy inwestorów o problemy budżetu, jeszcze przed otwarciem sesji giełdowej, zepchnęły kurs rodzimej waluty do poziomu 4,50 wobec dolara. Odcisnęło to swoje piętno na GPW, której główny indeks WIG 20 startował z poziomu 1140 punktów, czyli najniższej wartości od ponad dwóch lat.

Uwaga inwestorów skupiona była na posiedzeniu rządu. Wiadomości płynące ze spotkania przyczyniły się do uspokojenia na giełdzie oraz zainicjowały proces dążenia do niwelowania strat poniesionych na początku sesji. Obserwatorzy rynku mogli czuć się uspokojeni przyjętymi propozycjami ministra finansów zwiększenia deficytu o 8,6 mld zł, przy jednoczesnej redukcji wydatków. Rozstrzygnięcia te spotkały się z akceptacją ze strony RPP, także rynek uznaje je za rozsądne. Po bardzo niskim otwarciu, główne indeksy giełdowe systematycznie odrabiały straty. Wartość wskaźnika największych spółek przekroczyła na zamknięciu poziom 1160 punktów. Mimo to, w dalszym ciągu sytuacja nie sprzyja inwestowaniu, aktualnie zgłaszany popyt może mieć krótkotrwały charakter.

W drugiej części sesji uwidocznił się popyt na akcje spółek, które rozpoczęły notowania z bardzo niskich poziomów i których rynkowa wycena zbliżała się do historycznych minimów. Szczególnie widoczne było odrabianie strat przez Telekomunikację Polską. Z kolei walory KGHM, Prokomu i Softbanku zdecydowanie oparły się przecenie. Obroty na rynku wyniosły 222 mln zł.

Największe straty poniósł STGroup, co związane jest z zerwaniem współpracy z Compaq. Wypowiedzenie umów Compaq uzasadnił kłopotami giełdowego dystrybutora z płynnością finansową oraz zaleganiem z płatnościami. Z tuzów GPW słabo zaprezentowały się Elektrim oraz Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Decyzje Rady Ministrów ustabilizowały giełdę