Decyzje ws. prywatyzacji PHS w tym lub przyszłym tygodniu

13-10-2003, 19:20

PAP: Decyzje w sprawie dalszych kroków prywatyzacji Polskich Hut Stali powinny być podjęte jak najszybciej, nawet jeszcze w tym tygodniu - poinformował PAP w poniedziałek wiceminister Skarbu Państwa, Andrzej Szarawarski.

Według niego, decyzje, jakie zapadną do końca października, powinny umożliwić osiągnięcie dwóch celów: "Spokojnego wynegocjowania pakietu socjalnego i zrealizowania pakietu pomocy publicznej".

Zdaniem Szarawarskiego, obecnie jednym z najważniejszych problemów PHS jest sprawa pomocy publicznej dla koncernu.

"Możemy jej udzielić tylko do końca roku. To jest bardzo poważna kwota, 2,3 mld zł. Wiąże się ona z wykonaniem pewnych działań nierozerwalnie związanych z prywatyzacją PHS, chodzi głównie o konwersję wierzytelności na akcje" - powiedział Szarawarski.

"Pomoc publiczna musi być zrealizowana, bo w 2004 roku jej już nie zrealizujemy. Bez niej PHS, niezależnie od tego, czy będzie miał inwestora, czy nie, będzie miał olbrzymie kłopoty z przetrwaniem" - dodał.

Jak powiedział wiceminister skarbu, od decyzji w sprawie prywatyzacji PHS uzależnione są też losy największej inwestycji w PHS.

"Bez rozstrzygnięcia sprawy statusu właścicielskiego PHS będzie problem ze +złożeniem+ finansowania największej inwestycji w koncernie, czyli walcowni gorącej blach w HTS. Ta inwestycja kosztuje 800 mln zł, a gwarancje państwowe niezbędne do tego są na poziomie 60 proc., czyli około 460 mln zł. Bez tych gwarancji nikt się nie podejmie finansowania takiej inwestycji" - powiedział Szarawarski.

"To jest również element pomocy publicznej. Sama procedura udzielania gwarancji przez rząd to około miesiąca" - dodał.

Szarawarski powiedział, że MSP nie chciałoby stawiać związkowców w sytuacji bez wyjścia, "że muszą się błyskawicznie dogadać, bo kończy się czas na udzielenie pomocy publicznej".

"Może znajdzie się taka kompromisowa formuła, żeby oddzielić prywatyzację, która umożliwi konwersję wierzytelności na akcje, od negocjacji na temat pakietu socjalnego" - powiedział Szarawarski.

Zdaniem Szarawarskiego, procedury związane z udzieleniem pomocy publicznej, m.in. przez konwersję zadłużenia na akcje, mogą potrwać 1,5-2 miesiące, co oznacza, że decyzje w sprawie dalszych losów prywatyzacji PHS muszą zapaść do końca października, aby możliwa była realizacja programu pomocy publicznej.

W ubiegłym tygodniu, mimo upływu terminu, jaki resort Skarbu Państwa wyznaczył na zakończenie negocjacji pomiędzy związkami działającymi w PHS a potencjalnym inwestorem LNM Holding, strony nie osiągnęły porozumienia w sprawie pakietu socjalnego dla załogi.

W tym tygodniu strony są osobno zapraszane do ministerstwa, w efekcie czego może nastąpić powrót do bezpośrednich rozmów.

Związki zawodowe oceniły, że propozycje LNM są daleko niezadowalające. Spór dotyczy m.in. tzw. bonusu prywatyzacyjnego (związki chcą jednorazowej wypłaty określonej kwoty, ponieważ do 2010 r. w PHS ma nie być znaczących podwyżek płac), gwarancji zatrudnienia i losów należących do PHS spółek. Związki uważają, że LNM powinien część świadczeń dla załogi finansować z własnych środków, a nie tylko ze środków PHS.

LNM parafował umowę prywatyzacyjną PHS z resortem skarbu w końcu sierpnia. Ścieżka prywatyzacji koncernu zakłada m.in. zamianę części jego zadłużenia na akcje spółki, dokapitalizowanie PHS oraz wykup jego akcji przez inwestora od Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Decyzje ws. prywatyzacji PHS w tym lub przyszłym tygodniu