Deficyt budżetowy po I kw. wyniesie 38,3-38,5% planu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2005, 11:48

Ministerstwo Finansów ocenia, że poziom wykonania deficytu budżetowego na koniec pierwszego kwartału tego roku wyniesie 38,3-38,5 proc. planu na cały 2005 rok - poinformowała w poniedziałek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Ministerstwo Finansów ocenia, że poziom wykonania deficytu budżetowego na koniec pierwszego kwartału tego roku wyniesie 38,3-38,5 proc. planu na cały 2005 rok - poinformowała w poniedziałek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

    "Spodziewamy się, że deficyt na koniec pierwszego kwartału wyniesie około 38 proc. planu. To będzie w granicach 38,3-38,5 proc. tego co zaplanowaliśmy na cały rok" - powiedziała PAP Suchocka-Roguska.

    Zgodnie z ustawą budżetową deficyt w 2005 roku ma wynieść 35 mld zł. Według ostatnich informacji z MF po styczniu deficyt zrealizowano w około 7 proc. Po styczniu 2004 roku wykonanie deficytu wyniosło 9,3 proc. planu.

    Zgodnie z informacjami docierającymi z resortu finansów zaskakująco dobrze wygląda realizacja dochodów budżetu w pierwszym miesiącu tego roku.

    Dzięki wyższym dochodom zostały zrekompensowane wyższe od wcześniej zakładanych wydatki budżetu z tytułu składki do Unii Europejskiej. W styczniu wyniesie ona 1,8 mld zł.

    Zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej styczniowa składka wyniosła 270 proc. średniej miesięcznej raty. W lutym Polska zapłaci 130 proc., czyli 922 mln zł, w marcu 100 proc., co daje 728 mln zł.

    Resort nie podaje szczegółów dotyczących dochodów w styczniu, jednak prawdopodobnie są one na tyle duże, że rekompensują wzrost wydatków z tytułu dwóch subwencji oświatowych i wypłat z tytułu dodatkowych dotacji do FUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane