Deficyt budżetowy USA najwyższy od 2012 roku

opublikowano: 16-10-2018, 08:10

Pierwszy pełny rok budżetowy za prezydentury Donalda Trumpa zakończył się deficytem wysokości 779 mld USD, najwyższym od 2012 roku.

Deficyt w roku budżetowym zakończonym we wrześniu był o 17 proc. większy niż w poprzednim roku. Wydatki wzrosły o 3,2 proc., a wpływy tylko o 0,4 proc., wynika z raportu Departamentu Skarbu. Deficyt wyniósł 3,9 proc. PKB, czyli był o 0,4 pkt. procentowego większy niż rok wcześniej.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

W ostatnich latach deficyt budżetowy USA stale rośnie, co zwiększa obawy niekontrolowanego wzrostu zadłużenia kraju, sięgającego ponad 21,5 bln USD. W zakończonym roku budżetowym odsetki od zaciągniętego przez USA długu wyniosły 532 mld USD i były najwyższe w historii. 

Kongresowe Biuro Budżetu (CBO) prognozuje, że w rozpoczętym właśnie roku budżetowym deficyt wyniesie 973 mld USD, a w kolejnym przekroczy 1 bln USD po raz pierwszy od 2012 roku, kiedy gospodarka USA wciąż wychodziła z tzw. Wielkiej Recesji spowodowanej przez kryzys 2008 roku.

W związku z koniecznością finansowania rosnącego budżetu Departament Skarbu zasygnalizował, że zwiększy emisje papierów dłużnych w drugim półroczu 2018 roku do 769 mld USD. To największa kwota od 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu