Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii jest niższy niż prognozowano

(Marek Druś)
09-08-2005, 11:51

Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii okazał się w czerwcu niższy niż oczekiwano. Przyczyniło się do tego wykrycie oszustw fiskalnych, które powodowały sztuczne zawyżanie wartości eksportu towarów.

Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii okazał się w czerwcu niższy niż oczekiwano. Przyczyniło się do tego wykrycie oszustw fiskalnych, które powodowały sztuczne zawyżanie wartości eksportu towarów.

Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii wyniósł w czerwcu 4,3 mld GBP. W maju był wyższy o 680 mln GBP. Ekonomiści prognozowali, że sięgnie 4,9 mld GBP.

Caroline Lakin z urzędu statystycznego powiedziała, że dziesięć dni temu wykryto nieprawidłowości w systemie naliczania i zwrotu VAT. Zorganizowane grupy przestępcze osiągają zyski na imporcie towarów z innych krajów Unii Europejskiej i ich eksporcie poza jej terytorium. Proceder ten umożliwia im wielokrotne występowanie o zwrot VAT-u. Efektem jest m.in. fałszowanie danych dotyczących wartości eksportu i importu. W czerwcu eksport dóbr z Wielkiej Brytanii wzrósł o 7,5 proc. do 18,2 mld GBP, a import o 0,2 proc. do 22,5 mld GBP.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii jest niższy niż prognozowano