Deficyt na rachunku obrotów bieżących 210 mln euro w II, lepiej od oczekiwań

opublikowano: 13-04-2004, 16:41

ISB: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w lutym 210 mln euro wobec nadwyżki na poziomie 191 mln euro w styczniu (dane zrewidowane), podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie we wtorek.

Deficyt handlowy wyniósł w tym okresie 288 mln euro wobec nadwyżki 173 mln euro (dane zrewidowane) w poprzednim miesiącu.

Według wcześniejszych danych NBP deficyt na rachunku obrotów bieżących w styczniu wyniósł 83 mln euro, a deficyt handlowy 384 mln euro.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB spodziewali się, że deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w lutym średnio 368,7 mln euro, natomiast deficyt handlowy - 352,5 mln euro.

Eksport towarów w lutym 2004 roku wyniósł 4,370 mln euro, a import 4.658 mln euro, co oznacza wzrost odpowiednio o 13,4% i 6,4%.

Począwszy od danych za styczeń 2004 roku NBP rozpoczął podawanie bilansu płatniczego na bazie transakcji zgodnym ze standardami unijnymi zamiast dotychczasowego bilansu na bazie płatności rejestrowanych przez polski system bankowy.

Obecny bilans na bazie transakcji jest sporządzany na podstawie płatności zrealizowanych oraz informacji pochodzących ze sprawozdań polskich podmiotów, uczestniczących w obrotach z zagranicą i obejmuje wartość transakcji zagranicznych - zarówno związanych z przepływem dewiz, jak też rozliczane poprzez wzajemne kompensowanie należności i zobowiązań, a także realizowanych na kredyt oraz nieodpłatnie.

Bilans ten obejmuje także obroty na rachunkach bankowych polskich przedsiębiorstw w bankach za granicą oraz inne zmiany należności i zobowiązań zagranicznych.

Szczególnie istotne różnice w źródłach danych pomiędzy bilansem płatniczym na bazie transakcji a bilansem na bazie płatności występują w pozycji towary, gdzie w pierwszym przypadku podstawą do szacowania wielkości eksportu i importu są dane statystyki celnej. W związku z faktem, że bilans płatniczy na bazie transakcji stanowi źródło danych do wyliczania niektórych agregatów (eksport netto) w systemie rachunków narodowych, szacunki tych agregatów zostały dokonane wspólnie przez NBP i GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt na rachunku obrotów bieżących 210 mln euro w II, lepiej od oczekiwań