Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 427 mln euro – analitycy

09-02-2007, 14:44

Na saldo na rachunku obrotów bieżących w grudniu dodatni wpływ miały transfery z Unii Europejskiej (UE), oceniają ekonomiści.

Na saldo na rachunku obrotów bieżących w grudniu dodatni wpływ miały transfery z Unii Europejskiej (UE), oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 9 ekonomistów wynika, że saldo na rachunku obrotów bieżących w grudniu ukształtowało się na poziomie od -640 mln euro do -291 mln euro, przy średniej na poziomie -427 mln euro.

W listopadzie na rachunku obrotów bieżących odnotowano deficyt w wysokości 510 mln euro wobec 482 mln euro deficytu w październiku.

"Nasze prognozy wskazują na nieznaczne zmniejszenie deficytu w ostatnim miesiącu 2006 roku, głównie dzięki dość istotnym napływom środków z budżetu UE" - napisała Nora Szentivanyi z JP Morgan w raporcie.

Podobnie oceniają ekonomiści banku PKO BP.

"Pozytywnie na wynik salda rachunku obrotów bieżących oddziaływały w grudniu rozliczenia z UE, w szczególności napływ środków w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich" - piszą ekonomiści PKO BP w raporcie.

Zaznaczają jednocześnie, że w oparciu o dane z Ministerstwa Finansów szacują, iż w grudniu nadwyżka w rozliczeniach z UE (rejestrowanych po stronie rachunku obrotów bieżących) wyniosła ok. 100 mln euro wobec ujemnego wyniku ponad 100 mln euro w minionych miesiącach.

"Przy założeniu realizacji naszej prognozy, prognozujemy spadek dwunastomiesięcznego deficytu na rachunku obrotów bieżących po grudniu do 1,9% PKB z 2,0% po listopadzie" - dodają.

NBP poda dane o bilansie płatniczym w poniedziałek, 12 stycznia, o godzinie 14:00.

TABELA

INSTYTUCJA BILANS C/A W XII(w mln euro)
BPH -291
JP Morgan Chase -450
ING -360
Bank Handlowy -441
BZ WBK -640
Pekao SA -534
PKO BP -494
Millennium -300
BRE -334
ŚREDNIA -427

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 427 mln euro – analitycy